PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av hajper
#433180
Tjena tänkte testa att koppla in bensinmätaren och batterimätaren på PVn, har dock ingen aning hur.

http://data.fuskbugg.se/skogsturken/IMGP0139.JPG


http://data.fuskbugg.se/skogsturken/IMGP0136.JPG <- batterimätaren.
http://data.fuskbugg.se/skogsturken/IMGP0143.JPG
där det sitter en kabel står det E och där det sitter tre kablar står det typ inget.. vafan är den sista runda skruven i mitten för något?


http://data.fuskbugg.se/skogsturken/IMGP0141.JPG
http://data.fuskbugg.se/skogsturken/IMGP0142.JPG <- bensinmätaren.

nån som vet hur det ska kopplas som kan göra nån enkel guide? :P
#433735
jag har en 53:a som har en likadan hastighetsmätare, dock har jag inte möjlighet att kolla upp detta nu, förrän efter helgen, har du tid att vänta, så skal jag säga hur min e kopplad.
#433776
På batterimätaren står säkerligen "E" för earth (minus) och dom tre sladdarna är ju röda vilket indikerar att det borde vara plus. Den i mitten kan vara en extra jord.

När det gäller tankmätaren är det tydligen så att övre vänstra är plus liksom den högra. Den undre är jord.
Dra av det gula på kabelskon som sitter på den högra anslutningen så det syns vilken färg kabelresten har.
Jag gissar att en av pluskablarna kommer från nivågivaren och den andra kanske är stömmatning till lampan.

Kolla vid tankarmaturen vad du har för färg på kablarna där.

Mvh GK
#433880
gnestakalle skrev:På batterimätaren står säkerligen "E" för earth (minus) och dom tre sladdarna är ju röda vilket indikerar att det borde vara plus. Den i mitten kan vara en extra jord.

När det gäller tankmätaren är det tydligen så att övre vänstra är plus liksom den högra. Den undre är jord.
Dra av det gula på kabelskon som sitter på den högra anslutningen så det syns vilken färg kabelresten har.
Jag gissar att en av pluskablarna kommer från nivågivaren och den andra kanske är stömmatning till lampan.

Kolla vid tankarmaturen vad du har för färg på kablarna där.

Mvh GK
glömde kanske nämna att det är en a-traktor PV. Så på batterimätaren behöver man bara dra en kabel mellan E och - på Batteriet? ( eller ska jag jorda i karrosen ist?) och sätta 3nya kablar där dom 3gamla sitter och dra alla dom till batteriets +pol? :)

bensinmätaren verkar vara krångligare att koppla in så antingen måste nån förklara grundligt eller så får jag skita i det xD alla delar som behövs till mätaren kanske inte ens finns.. vem vet. har för mig att jag hört att det ska vara någon "platta" eller något som man lägger nere i tanken eller liknande? eller har jag fel
av Arne
#434048
Det är - till tankarmaturen, om man tar den kabeln och håller mot karossen så ska tankmätaren visa full tank. Tankgivaren är ett motstånd som begränsar detta desto mer bränsle som finns i tanken.
trådlös laddning

Om någon i framtiden vill veta vad kag gjord[…]

Plötsligt ändras inte displayen på[…]

Volvo 945 STARTAR EJ

Jag hade problem med lambdasond i ett halvå[…]

Bokade förra veckan kunskapsprov efter att […]