- mån 02 aug 2010, 20:00
#433240
CabBO skrev:menbj0 skrev:Jag har också provkört nu så jag lägger till mina intryck här:
Första turen gick med en D5 AWD, 17'-hjul:
+känslan i kupén är riktigt lyxig
+bilen är väldigt snabb och stark och fartblindheten blir maximal
+jag tycker automaten var en positiv upplevelse trots att den får en del kritik.
+ganska kul att köra trots automat
+jätte-tyst och mycket bekväm
-jag upplever fjädringen lite för mjuk (kan kanske fixas med 18' hjul eller aktivt chassi)
-bilen känns tung. Det ger en "rejäl" men inte så pigg känsla (jag jämför med min S40)
-armstöden på dörrarna ger inte ett gediget intryck. Det kom t.o.m. något knäppljud från dom
Sen tog jag en sväng med D3, 16'-hjul:
+Motorn är klen på låga varv men blir sedan vrål-stark (nästan för stark faktiskt)
+Motorvägskörning är en njutning; det är bara att nudda gasen så sätter bilen fart
-Jag gillar inte den manuella lådan. Seg och sladdrig. En riktig besvikelse. Jag upplevde XC60:s låda som mycket skönare trots att de borde vara identiska (XC60 2010 175 Drive)
-Motor/transmission gav märliga ljud ibland. Kändes inte stabilt.
Jag kommer definitivt att byta min S40 mot en S60 när den sjunkit i pris. Rent känslomässigt skulle jag vilja ha 2.0T (även om jag inte kört den) men risken för strort värdefall är nog hög.
D5 är min favorit hittills. Den känns mycket mer sofistikerad än D3 men det kan bero på automat-lådan.
Vad grundar du din tanke i att som du skriver " Rent känslomässigt skulle jag vilja ha 2.0T (även om jag inte kört den) men risken för stort värdefall är nog hög" Jag undrar hur du tänker där om det är S60 totalt eller bara 2.0T. Jag är nämligen själv i tankarna att just köpa en S60 2.0T och intresserad av hur du tänker.
Sen en annan fråga om automat eller manuell. Är den värd ca 16000kr mer.
Så här tänker jag: S60 vill jag definitivt ha. Det blir en sådan om ca 1 år. D3:an blev jag lite besviken på men jag skulle vilja köra mer innan jag dömer ut den. Den får ju väldigt bra kritik. Jag har generellt jätte-svårt för diesel-bilar hur bra dom än må vara. Jag tror att 2.0T är underbar att köra. Jag pratade med en säljare som hade kört alla modeller och hon var mest förtjust i 2.0T. Knäpptyst, vibrationsfri och snabb. Men förbrukningen är inte konkurrenskraftig. Jämför med Audi t.ex. Om jag förstått rätt bygger 2.0T på en äldre motorgrund än T3 och T4 och jag har hört att Volvo haft svårt att få ner förbrukningen för denna. 1.6:an ska vara en modernare motor och om förbrukningen för T3 och T4 är 6.2 (se tråd: T3 och T4) så tror jag 2.0T kan bli svårsåld om ett par år. Eventuellt blir alla bensinbilar svårsålda. Så tänker jag..
Polestar 4 RWD -25, Volvo C30 1.8F -09
Tidigare: Polestar 2 RWD -24, Polestar 2 AWD-20, MY21, Volvo C30 1.8F -10, 480 ES -87, 440 GL -89, MB SLK 350 -05, S60 T5 R-D -20, S90 T8 -18, S60 T6 AWD -17, XC60 T5 -16, S60 T5 -15, S60 D5 -14