Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av sverka
#410372
Finns det någon som har tips på en "verkstad" som kan byta packboxen mellan motor och växellådan till bra pris i Stockholm. Volvo är på tok för dyra och jag har inte tid att fixa det själv.
#410778
Tror nog du får räkna Runt 10k iaf Och har man den väll plockat ner lådan skulle jag inte sätta tillbaka den utan en ny kopplingsats! du får väll ringa runt lite till mindre verkstääder och jämnföra priser men tror inte du hittar många som vill göra det "gratis"
#410937
Det verkar som den dyngar ut olja om man kör i motorvägsfart så det kanske är vevhusventilatioen som är igensatt???

Funderar på om jag kan lossa röret och blåsa tillbaka geggan i oljefällan till motorn. Är det så dom gör på volvo? Det fastnar väll i filtret endå? Jag har en kompressor i garaget så jag tänkte prova ikväll. Är det en dum idé?

Hade absolut bytt, vet ju inte hur länge de[…]

Om del inte startar med en förgasare full med[…]

Vad tror ni och fylla upp tanken med enbart hvo100[…]

Vevhusventilation B5204T9

Hej, Någon som vet hur vevhusventilationen […]