Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av figge77
#407778
tror inte det är bra för växellådan. vajern styr väl oljetrycket i lådan? blir ju helt fel om man tar bort den. lådan tror att bilen går på tomgång hela tiden. vet att en del jänklåder pajar av att köras så. inte säker hur det är med aw70/71
Användarvisningsbild
av leifer
#407781
Tomgång? Den går som om man gav lite gas / kör i konstant hastighet. Dessutom så blir det samma även med vajern, när man ligger kring 100 km/h. Då växlar den inte ner till trean i första taget.

Pratat med två bilmekar, dom trodde inte det var nåt problem, tvärtom.

Automaten har ju till skillnad från manuella en momentomvandlare.
av figge77
#407784
lådan vet ju inte hur mycket gas du ger efter som du kopplat loss vajern så den tror ju motorn går på tomgång helatiden. men visst funkar det bra för dig så är det väl bara köra.
Användarvisningsbild
av leifer
#407788
Förresten nån som vet om fyran är en lock-up växel på automat i 940?

I och med att den går i rätt tidigt utan vajern, ca 60 km/h, så borde man ju då spara en del bränsle.
av figge77
#407789
du ska ha 4växlar och lockup så de blir i princip 5växlar....tror alla efter typ 1990 har aw70L eller aw71L (L som i lockup). aw71 är bara en aw70 i kraftigare utförande för turbo och 6cyl motorer


och lockupen går inte i under 90kmh om jag inte är ute å seglar.
av figge77
#407802
det har du. men om du kryper in under förardörrn så ska de finnas en plåtbleck på lådan där det står vilken växellåda du har. lär dock vara rätt skitigt. annars märks det när du kommer upp i 90-100 att varvräknarn går ner lite. känns inte lika mycket som en hel växel men märks mest på att motorvarvet går ner lite.

drar man iväg normalt tex från en utfart å sen up i 100 så märker man inte mycket för då är man uppe i 90 redan när 4:an lägs i å då tar den lockupen på engång

men kör du på så vis att du redan har 4:an i när du passerar 90kmh ska du höra att motorn går ner i varv lite samt se på mätarn och kanske tillome känna det.
Senast redigerad av 1 figge77, redigerad totalt 0 gånger.
Användarvisningsbild
av leifer
#407805
Ok, så det du säger är att fyran kan vara i, antingen med eller utan lockup?

Och betyder det att man ska försöka undvika att peta i trean för mer acc när fyran är i med lockup? (med tanke på att den väl är känsligare för slitage med lockup inkopplad)
av figge77
#407806
ja lådan är 4växlad med lockup som går in vid 90 blås (beroende på hur mycke man gasar så klart) men under 90 går den aldrig in. blir som 5:e växel

nja vet inte man ska väl undvika att röra spaken överhuvudtaget när bilen rullar, man väljer ju om man vill stå still, åka bakåt eller framåt. de som e meningen :). dom andra lägena är väl mest till för om man körtfast eller åker i mysko teräng eller så. men tror inte de skulle pajja för lockupen e i å du trycker i 3:an...de ju precis va som händer när man trycker gasen i botten i tex 110kmh (om man har en kickdown vajer)
Användarvisningsbild
av erikn
#407807
Jag har en AW71L. I min 240 med sugis (B230FD) hade jag också AW71, fast utan lockup. I ung. 95-100 märker man att varvet sjunker lite. Det man mest kan kolla att den ligger i är att om du gasar så förändras inte varvet, med bara fyran i utan lockup ändras varvet beroende på hur du gasar.

Enkel sökning på "nätet"[…]

Givetvis är det bärgarens uppgift att f&[…]

Haynes har en digital handbok för V60 modell&[…]

På passagerarsidan finns ju på vissa m[…]