Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av figge77
#405637
har haft den här 745-90 ett tag och tänkte nu börja ta tag i alla små fel. exempelvis fixa så elspegeln på passagerarsidan funkar. jag rota runt inne i passagerardörrn bara för att slutligen konstatera att spegeln funkar alldeles utmärkt OM jag har förardörrn öppen när jag justerar med knappen. stänger ja dörrn så slutar den funka.
elhissarna funkar och spegeln på förarsidan funkar.
sen noterade jag att varningslampan i förardörren inte heller fungera. rev ur glödlampan och mätte upp den som hel. så då kommer alltså ingen ströming fram dit. och nej det beror inte på dörrkontakten den bytte jag förra veckan så innerbelysningen tänds nu när man öppnar alla dörrar.

vad lättast att börja rota i nu? måste jag byta kabelhärva mellan dörrn och bilen eller? några klassiska ställen de blir glapp på eller?

har fixat farthållaren nu och ecc:n ska en polare inom kyl kolla på sen. så de här me dörrn löser dom resterande felen jag vet om i dagsläget. (hehe ja förutom tankmätarn då)
av figge77
#405986
ok men den är inklädd i gummi. får väl riva lite och kolla. var på skroten idag (letade efter en annan grejj) men försökte kolla lite hur det ser ut. om kablarna går till nån kontakt så de kanske är lätt att byta. men enda bilen som var så pass slaktad att man kom åt och kolla där var en 940 men de borde ju se likadand ut?
av Cicaro
#406185
figge77 skrev:ok men den är inklädd i gummi. får väl riva lite och kolla. var på skroten idag (letade efter en annan grejj) men försökte kolla lite hur det ser ut. om kablarna går till nån kontakt så de kanske är lätt att byta. men enda bilen som var så pass slaktad att man kom åt och kolla där var en 940 men de borde ju se likadand ut?
Kabelstammen i dörren är ganska lik ja, dock så skiljer kabelstammen på vad det är för standardutrustning monterad i bilen. Finns lika många olika dörrkabelstammar som uppsättningar orginaltillbehör(ex. Elhissar, c-lås, elspeglar, värmda speglar osv.)

Börja med att kolla att du inte har glapp i kontakten till anslutningen av panelen där du ändrar spegeln (den som sitter i förardörren) :-)

Givetvis är det bärgarens uppgift att f&[…]

Haynes har en digital handbok för V60 modell&[…]

På passagerarsidan finns ju på vissa m[…]

Bromsar på S60

Då höll dina bromsbelägg läng[…]