Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av prellen
#405778
Hej. Nu är jag trött. Lämnade in bilen (volvo v-40 års-99) till en verkstad för att lampan för motorns elektriska system lyste.
Vid en felsökning konstaterades att främre lamndan var tvungen att bytas. Visst- den byttes. När jag sedan fick hem bilen gick den bra första dagen utan något att anmärka på. Dagen efter började den kärva. När jag körde dog gasen helt plöstligt och jag fick släppa gasen och börja om. Det hände var ca 15sek. In med bilen igen.
Han kunde inte hitta något fel. Meken ringde volvo och de visste inte, "pröva med att byta bränslefiltret".
Han nollställde även dataminnet.
Hem med bilen. Gasen var lika dan men lampan lyste inte. idag började även lampan lysa. detta var förra veckan då jag lämnade in bilen två ggr.

Är det någon som vet vad jag ska ta mig till?
V60 sliter däck bak

Är i samma sits....de sliter insida bak! Ve[…]

Nya Volvo XC70 PHEV

En förbränningsmotor och 3st elmotorer, […]

Kolla tändstift och tändspolar änd&[…]

Har beställt en ny nedre knut, hoppas på[…]