Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av falcon
#30684
Hej
har just skaffat mig en Hu 803 och ett stag från skroten.
Men vilka kablar finns med i kabel kitet som finns att köpa hos volvo, ngn som har en bild på dom?

//Peter
Användarvisningsbild
av frilins
#30716
På skroten ska kablarna följa med så åk tillbaks och be dom plocka fram grejorna!
Det är en kraftig kabel som går mellan cd och steg som innehåller en dinkontakt som sätts i radions lågnivå utgång, sedan finns det en kontakt där du kopplar in högtalarkontakten bakom radion.
I stegets ände sitter det en kontakt som för in lågnivåsignalen och ut den höga signalen till högtalarna.

Strömförsörningen får du under passagerarstolen fram där slutsteget ska monteras, det ligger framdraget där från fabrik.
Sen är det bara att trycka i en säkring i säkringsdosan vid förarplatsen, jag kommer inte ihåg exakt var den satt men det kan du utläsa på säkringsanvisningen i luckan.
Koppla från batteriet innan du monterar ner grejorna och koppla INTE in batteriet förrän du är klar med allt!
Annars får bilens dator spel och du får mängder av felmeddelande...
Lycka till!
Användarvisningsbild
av falcon
#30732
Tackar, jag kan alltså plugga in allt innan jag åker och får den proggad i systemet utan att bilen "flippar" ut?
på steget är det 2st kontakter, 1 är om jag har förstått det rätt till högtalarna (skarvas med den som sitter i stereon nu ) och den andra är för strömmen?

\\Peter
Användarvisningsbild
av frilins
#30742
falcon skrev:Tackar, jag kan alltså plugga in allt innan jag åker och får den proggad i systemet utan att bilen "flippar" ut?
på steget är det 2st kontakter, 1 är om jag har förstått det rätt till högtalarna (skarvas med den som sitter i stereon nu ) och den andra är för strömmen?

\\Peter
På steget har du en dinkontakt för lågnivån och en större grå utgång för högtalarna som sätts ihop med högtalarkontakten bakom radion. Den sista mindre grå ingången är till strömmen, den kontakten finns under passagerarstolen fördragen. Ligger under mattan intill torpedväggen så du får ta bort plastklädsel och lyfta mattan för att kunna komma åt.

Du måste också lossa stolens fyra skruvar och tippa den bakåt för att komma åt allt.
Jag behövde inte uppgradera någon programvara, fungerar utmärkt ändå.
Men jag bytte inte radion, om det har betydelse vet jag inte...

Bilen flippar ut om du tar bort ECC paketet och radion med strömmen på eller om du, som jag, kopplar in strömmen innan allt är tillbaka på plats.
Gjorde det för att kolla så att det fungerade innan jag monterade klart, MISSTAG, gör inte det! Jag fick 17 felmeddelande, i och för sig inget större problem för dom raderade alla på Volvo men det kan vara skönt att slippa!
Användarvisningsbild
av falcon
#30781
Tack ska tänka på detta när jag sätter i gång.

\\ Peter
Användarvisningsbild
av Driver64
#30786
Har du centerhögtalare?
Användarvisningsbild
av falcon
#30794
Nej inte ännu, försöker hitta en på skroten, det verkar tungt dock, vet inte om den finns att köpa som tillbehör heller(eller vad den kostar ngn som vet? )
jag antar att den ska monteras från undersidan så jag tänkte ta det i samma veva som stereo montaget.

\\ Peter
Användarvisningsbild
av falcon
#30802
Kanon tack för det,antar att den ska anslutas till den separata kontakten med 2st stift på stereon.
nån som vet ca pris på högtalaren,antar att den vanlig inte passar.

\\ peter

Angående 0W-20 olja mot 0W-30/40 olja. […]

När jag hämtade ut min bil 2022 sa s&aum[…]

Det är den bakre du ska mäta på. D[…]

Utslagsbegränsare

Tjena gott folk! En fråga bara till det goda[…]