Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Blommen83
#266503
Tänkte hör om det är nån som vet hur mycket en automat låda klarar...om det är nått man måste byta ut eller så när man ska trimma..

bilen är en s70-99 2.4T
av borstarmicke
#266538
Vet inte hur mkt den tål, prata med Autotech lr BSR, dock rekommenderar Autotech att man spolar lådan före chippning.
Personligen hade jag nöjt mig med steg 1 för att inte slita för mkt på lådan, gör ändå stor skillnad!

Volvo har ju tyvärr inget serviceintervall på automatlådorna när de körs av privatpersoner, endast för taxi o liknande, så därför brukar de tydligen inte hålla mer än 30-35000mil.
Det är ju enligt volvo tydligen "livstidsolja" i lådorna, o det stämmer ju, oljan håller ju tills lådan rasar... :evil:
Spolade min -99:a som gått 26000mil när jag köpte den, oljan var riktigt fin o svart, gick åt 15 liter olja innan det som kom ut var rött o fint.
Den var fullservad med bok, men det hjälper ju inte då byte av olja i lådan inte finns med i serviceintervallen...
Kan inte låsa upp dragkroken

Bäst är att få upp låset. […]

Fel på helljus Volvo v60 2014

Original är det alltid halogen i helljusstr&a[…]

Hjälpt en som fått problem med sitt t&a[…]

Ja även flång nya prylar kan ju vara de[…]