Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#257747
oftast är dosan med hålen och tryckknappen problemet. Den går lätt att haka loss och ta med in för kontroll av tryckknappen.
Går även att byta den dosan mot vilken som helst i vilken 850 som helst 92-95.
av mackeman
#257749
Diagnosuttaget är ca 2 veckor gammalt, köpte nytt då jag trodde det gamla var trasigt. Missade skriva det tyvärr. Mvh Marcus
av *pettson*
#257765
mackeman skrev:Diagnosuttaget är ca 2 veckor gammalt, köpte nytt då jag trodde det gamla var trasigt. Missade skriva det tyvärr. Mvh Marcus
ahapp.. då var inte det ditt problem iallafall :-)-)
av mackeman
#259035
Har fortfarande problem med att lambda lampan lyser. Har nu testat haft bort batteriet i 8 timmar. Fortfarande ingen skillnad. Vad kan ha hänt när man drog bort lmm med motorn igång? tycker att ingenting ska gå sönder för det. Någon som har några fler bra ideér? det jobbiga är att a2 inte fungerar i diagnosuttaget, finns det inget annat sätt att nolla koder?
av *pettson*
#259111
mackeman skrev:Har fortfarande problem med att lambda lampan lyser. Har nu testat haft bort batteriet i 8 timmar. Fortfarande ingen skillnad. Vad kan ha hänt när man drog bort lmm med motorn igång? tycker att ingenting ska gå sönder för det. Någon som har några fler bra ideér? det jobbiga är att a2 inte fungerar i diagnosuttaget, finns det inget annat sätt att nolla koder?
Det problematiska är väl att din box vägrar släppa taget om din information? Det ska inte kunnat hända nåt mera än att den tände lampan.
av mackeman
#267408
Problemet är nu löst. Efter ha bytt kylare och allt torkat upp ordentligt så gick det att släcka den.
B230E K-Jetronic 740 till 240

Rent generellt, är motorn byggd för 98 […]

Det är så det ska fungera och anledning[…]

Kan inte låsa upp dragkroken

S40 2009 Låset till dragkroken kärvar. […]

Kullagret där rattaxeln går in i styr[…]