vet ju inte hur era bilar är konstruerade. Men troligen som dom flesta . Bränsleavstängning följer inte hastigheter. Den följer varvtal, pedalläge och belastning. Nu gällde det ju inte en 850 och inte en bensinare men jag kan jämföra med den så ni ser kriterierna.
nedan är om 850T5
Bränsleavstängningen sker under motorbromsning under förutsättning att motorvarvtalet är över 1800 rpm (1920 rpm på bilar med automatväxellåda), att spjället står i stängt läge (tomgång) och motortemperaturen nått ett visst värde. När motorvarvtalet sjunker under 1200/ 1800 rpm (1200/1920 rpm på bilar med automatväxellåda) återupptas bränsleinsprutningen.
Och är man då lite newbie på bilar så är man sällan så duktig att man inte rör gasen till att börja med..
Motorbroms är också ett eget kapitel med att kanske möta upp en lägre växel för att nyttja motorbroms med avstängt bränsle.