Akvaristen skrev:Som det har nämts här tidigare: jag kan få en v70 98-00 med min budget. Det ser ju ut som en relativt modern och mycket snygg bil men kommer jag kunna meka med den? Kamremsbyte tex: det går ju rätt lätt på en 945 men hur lätt är det på en tvärsmonterad v70-motor? Drivknutsbyte? Hur funkar elektroniken? Är den verkligen så mycket mindre i bagaget än 945 som folk säger? Ju mer jag kollar desto mer förbryllad blir jag. En v70 är ju billigare än vad en 945 är när det gäller samma antal mil och någotsånär samma år!!!! Hur kan det vara så? ?:-/
Vi tar det i tur och ordning..
Kommer du att kunna meka med den: Kan du meka med en 940 klarar du en 850 eller 70 serie utmärkt.
Kamremsbyte: Återigen, klarar du att fixa 940:n klarar du 850:n utan några problem. Det är lite trängre men absolut inte på nåt sätt jättekrångligt.
Drivknutsbyte: Tja.. klarar du att byta stödlager och knutkors? Ja då klarar du ett knutbyte med, det är LÄTTARE.
Elektroniken.. inga som helst problem om man inte väljer att köpa dom mest sönderskruvade med resterna efter andra människors okunskap i. Det som kan krångla är ABS enheter till exempel. Men jag förutsätter att du kontrollerar ALLA Funktioner på bilen du ska köpa. Låna GÄRNA en felkodsläsare och ha med dej vid köpet. Jag har haft det då vänner varit och tittat, är säljaren oseriös så märker du det när han börjar att bita på naglarna då du vill läsa ur koder.
Om säljaren är seriös så är felkodsläsaren hans vän.
Mindre bagage: Nej inte egentligen, det du kommer att märka mest är att 940:n går att lasta ända ut i hörnen på bagageluckan. 70serien är rundare i bagageöppningen och det går alltså inte att lasta riktigt fullt i bredd och höjd, å andra sidan är det ju fällbart 1+2 samt att du oftast har integrerat bagagenät som går att spänna upp med nedfällt säte för att inte få godset i nacken vid en olycka.
Ja hur ska vi tolka priset? Är 70 serien långt ned i pris i förhållande till bil och vad du får för pengarna? Eller är 940:n upphaussad i pris för att dom sakta försvinner från våra vägar och folk tror på precis vadsomhelst om 850 och 70 serien, man tror inte några ändringar gjorts sedan 1993-2000 o därmed får panik o betalar vadsomhelst?