Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

av gormer
#235047
Vet inte om detta är rätt tråd att skriva i men jag skriver iaf.
Tänkte kolla om det finns något intresse för ögonlock i kolfiber?
Jag håller på att göra formar just nu. Dom kommer att bli autoklav bakade och kolfibern kommer att vara flygplansgodkänd så det ska bli riktigt fina saker detta.
Dom kommer naturligtvis även gå att lacka.

Anledningen till att jag gör dom är att dom jag köpte i glasfiber har spruckit och gått av 4 gånger så dom åkte i soporna.
av S.t.r.a.n.D
#235060
Finns intresse helt klart, OM de har BRA passform. Köpte ett par tidigare som hade kass passform, värmde lite och formade om dem men blev inte nöjd så de ligger i hyllan. Om jag ska köpa ska det passa perfekt och vara formade efter strålkastaren.

Sen bara en fundering?? Flygplansgodkänd?? Är det granskade och kontrollerade av Luftfartsinspektionen?? Då är jag nog inte intresserad eftersom priset kommer stiga VÄLDIGT MYCKET.
Det är så roligt att läsa på förpackningar att saker är tillverkade av flygplansaluminium. :lol:
av gormer
#235446
det finns klassningar på själva kolet. Den är flyggodkänd.
Jag meddelar om passform och så vidare när första kittet är klart. Dom kommer att göras i 3 lager med en kolvikt på 1285g m2 totalt. Dom kommer bli ca 1- 1.5mm tjocka. Och vara starkare än stål.
Kostnad på dom kan jag inte säga säkert men ca 550:- Målet för mig är inte att få in en massa pengar på dom utan jag vill enbart finansiera mina egna.
av S.t.r.a.n.D
#235482
Jag vet mycket väl att det finns klassningar på kolfibrer. Men varför ska du sälja ögonlock som är flygplangodkända förstår jag inte. Skulle de vara bättre eller?? På en bil spelar det ingen som helst roll.
Utan att säga för mycket så de kompositmaterial som Saab tillverkar flygplan av finns i stort sett att köpa i handeln, enda skillnaden är att den inte är kontrollerad, godkänd och klassad för tillverkning av flygplan. För att den ska vara det krävs godkännande av luftfartsinspektionen och då skulle du förlora bra mycket om du säljer dem för 550:-
Kort sagt så tillverkning av ögonlock, vingar, splitters m.m. till bilar har inte direkt samma efterföljande kontroller som en vinge till ett flygplan. Det skiljer en hel del där i säkerhetstänkandet.
av Fred
#235499
...men ursäkta...vad spelar det för roll vad killen använder för kvalitét på kolfibern?! Det viktiga är väl passformen, utseendet och priset?

Om du gillar hur de ser ut och tycker priset är OK så spelar det väl ingen roll om kolfibern är NASA-godkänd eller om det är Trabantkvalité?

Själv tycker jag att det är lovvärt av Gormer att ta fram en sån här produkt, sen får ju alla själva välja om de vill beställa efter att ha granskat produkten eller om de vill köpa ifrån andra ställen.

Mvh
/Fred
av S.t.r.a.n.D
#235505
Javisst. Det spelar ingen roll. Han får göra hur och vad han vill. Bara passformen och priset är bra så köper jag. Men blev bara så brydd då jag vet vad skillnaderna är.
av Huggo
#235571
Termen starkare en stål är fel att använda.Just vid dragning är kolfibret starkare än stålet.
Bryter man eller slår på kolfiberdetaljen så går den sönder.
1-1,5 mm är i tunnaste laget.
Var inne själv och göra en hel del ögongodis till S80 i kolfiber/glasfiber,få se vart det lutar åt.
Bara för att jag inte hittar några saker att köpa.

Som kuriosa om kolfiber.
För ca 10 år sedan(tror jag)skulle jag börja att tillverka bensintankar i kolfibertill roadracing eliten.
Killen som höll i det hela skulle köpa alla sorters fabriksnya tankar som jag sedan skulle gjuta av och tillverka i koilfiber.
Surt sa räven.
Just den sommaren vart det förbjudet att använda kolfiber i bränsletankar i road racing bara för att några klåpare inte insåg att kolfiber inte håller att gå omkull med.Blir rena eldkloten.
Tur att man inte han börja att bygga tankar.

Själv använder jag kolfiber som Volvo hade på sina bilar i BTCC verkligen ett snyggt fiber.
Bakar på en metod som gör att detaljerna blir kanonblanka.

Vad det nu har med ögonlocken att göra.
Användarvisningsbild
av Nexus
#235575
Flyttar till Bilvård ,Styling och Väghållnings delen
Skriv oxå gärna vilka bilmodeller det handlar om Mvh Magnus
Insekt löser ut larm?

För tre veckor sen löste larmet ut en kv[…]

Hittar inget nytt. Någon som har o vill s&au[…]

köpa en Volvo S / V60

Ok, tack.

Någon som kört med 235/45-18 med et45[…]