- ons 19 nov 2008, 16:23
#235294
Varm sand som fryser fast är överlägsen saltskiten som enbart hör hemma på matbordet, inte på vägarna där dom bara fräter sönder vägbanan i förtid och skulden för detta läggs på nåt annat.
Kan man inte köra bil i halt väglag där det sandats så bör man ställa bilen och ta bussen eller samåka med någon som kan köra bil i halt väglag.
Funkar utmärkt att sluta salta vägarna för så gjorde dom här på 90-talet och nu när folk lärt sig köra bil i halka så är det bara drullputtarna som har för bråttom som kör av, men dom skulle ändå köra av även om man höll dom under armarna med salt.
Njuter så fort det är under -12 då dom inte kan salta för då är vägarna underbara med riktigt vinterväglag och bilarna håller sig rena och folk kör just som folk då dom ser att det är halt för svart är lika med sommarväglag för dom flesta och då gasas det på oavsett hur halt det är.
XC70II D5 Summum AWD -08 Polestar LED/xenon edition. Twinpipe med MY14 facelift, 3X NBB 225 Alpha Pro LED 165W på Qpax-båge, MY13 LED belyst R-design växelkonsoll, Erakir DC 19".
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..