Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Perra B
#204487
Hej, jag har en V70 XC -00 (14`mil) som sliter framdäck ganska skapligt i ytterkant, har lyssnat runt lite och detta verkar vara ett vanligt Volvo-fenomen. Har gjort en framvagnsinställning så allt ska vara Ok.
Har krängt på ett par bättre begagnade framdäck på den som funkar denna sommar, frågan är dock om detta är något som påverkar 4-hjulsdriften negativt ? Har hört att man lätt kan överhetta fördelningslådan, med haveri som följd ? Låter lite märkligt men är det någon som känner till något om detta, egna erfarenheter ?
Tack för ett bra forum
/Per
Användarvisningsbild
av ketto
#204501
Antingen viscokopplingen eller vinkelväxel som havererar, been there, done that
Helst ska man byta alla däcken så man har samma märke, mönsterdjup och lufttryck runt om för att undvika problem!
Alternativt plocka ner kardan, men då måste du märka upp varenda bult var den satt, och hur kardan satt från början genom att dra ett streck rakt över anslutningarna, annars blir de obalans!

Bump! Har även liknande problem! Finns det n&[…]

Funderar på att leta lite på skroten[…]

Det börjar bli hög tid att bagageutr[…]

Till och från så hackar bilen lite vid[…]