Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av snurbo76
#181221
Hej! våran 855a har varit så besvärlig denna vinter med dörrarna man kommer alltid in i bilen men det går aldrig stänga dörrarna om man öppnar dom när det är kallt har testat och spraya diverse låsoljor o sånt men inget hjälper.
det är först o främst framdörrarna som håller på sådär bak funkar det. det började lite förra vintern med förardörren nån gång men nu e det så varje gång det är lite minusgrader.


mvh snurbo
Användarvisningsbild
av Örnen
#181248
Smörjer man med mycket låsolja o liknande kan det ibland ha motsatt effekt pga det samlar damm och smuts. Finns en "renspolnings/rengöringssprej" Bräkleen (eg för bromsavfettning) som du kan spruta på flödigt så spolar du bort gammalt fett och olja och kan "börja om" på nytt. Du kan prova med silikonsprej eller lithium sprej (ger vitaktig hinna).
Sätt också silikonsprej på dörrlister så hindrar du fastfrysta dörrar.
Användarvisningsbild
av igelkottar
#181387
Vet inte om det finns längre att köpa, men Grafitpulver använder jag till
våra med bra resultat och det rinner inget och man kan använda det i alla lås.
Särskilt för lås som har nylon eller annan plast, där ska man Aldrig använda olja
då det kan lösa upp plasterna och då blir det värre endå.

Intressant är också att Lyten med k&ou[…]

Volvo s70 läckande bränsleslang

Hej ! Jag har en fundering ifall ni hade kunnat hj[…]

Noterar att effektmätaren har lite annorlunda[…]

Tysta sommardäck V90

Lite intressant med ljudivåmätningar, […]