har hört att dom är hållbara, har själv en -99 med 21t mil har själv kört ca.3tmil o inte märkt något skumt. sen om man ska trimma o så är det ju en annan sak. oljan e ju viktig, att det är rätt mängd/sort/fräsch.
unlock26 skrev:Hur är dom i hållbarhet? vanliga problem etc
aut är samma låda som 850/v70 så där ska inte vara några större problem byt oljan bara
duett 6? epa ford taunus 81 ford sierra 90 s40 t4 00 ford mondeo td
ford mustang gt 68 äger denna klenod än i dag
v70 2,5d 99 aut v70 t5 02 aut 855 t5r 95 aut v70 d5 05 aut s60 R 06 aut
och nuvarande v70 2,5ft aut 11 R-design polestar
Har en 2.0t -99 med precis 8000 mil på mätarn, växlar mkt fint ända tills sista växlen som dunkar i riktigt hårt! ska in på service nu så ska byta oljan samtidigt och se om det försvinner. bilen är alltid körd mycket lugnt så om det är annat fel som inte går att ordna med ett oljebyte så vill jag säga att jag har antingen riktig otur eller så e det skit.
Det finns två olika Automatlådor i S/V40, den första är en fyrstegad låda och sen när FasII kom så blev det också en ny låda, en femstegad apptiv låda som, ändrar sig beroende hur hur man kör.
jag har den senare modellen, och den funkar mkt bra kan jag säga!