NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av BlackCyborg
#1630362
Hej! Jag har en Volvo s40 2006 2.4i automat som börjar få en AC Kompressor som överhettar. ACn blåser iskall luft ett tag sen blir det varmt, tog den till ett ställe för att felsöka och de påstår kompressorn överhettar.

Jag planerar på att köpa en ny från AutoDoc men är lite osäker på kvalitén och om det finns något bättre? Den jag har kikat på är RIDEX AC kompressor DKS15D.

Tack för i förhand för hjälpen!
av dieselkenneth
#1630368
Överhettar?? Vad händer när din as lägger av? Hur länge har du kört? Kan finnas ett problem jag råkat ut för ett par gånger, min och en grannes bil. Tempgivaren i evvaporatorn ( förångare tror jag att det heter på svenska) gav fel värde så kompressorn jobbade hela tiden så evaporatorn frös till en isklump. När det sker så upphör i princip all luft in i kupen och det bleir fuktig kvalmig luft. Första gången det hände mig ca 30 grader ute drog jag på full fläkt och då kom det små snöflagor ur ventilerna till barnbanens förvåning. När jag senare stannade och öppnade huven så var rören till kompessorn täckta av ett tjockt lager is, fick även en stor pöl av kondensvatten under bilen säkert 10 ggr mer än normalt. Bytte givare sen har det fungerat normalt. Kolla på det först så att det inte bara är en givare för några hundralappar innan du kostar på en ny kompessor för minst 10000 med arbete och fyllning. Sammanfattning 4 tecken 1 kommer effter 20 till 30 min 2, luftflödet upphör varm fuktig luft 3,isiga rör till kompressorn 4 stor pöl av kondensvatten när bilen stått ett tag
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1630372
BlackCyborg skrev: sön 21 jun 2026, 20:44 ..ACn blåser iskall luft ett tag sen blir det varmt...
Typiskt beteende när kopplingen (som sitter på kompressorns remskiva) är sliten så att spelet blir för stort.
Kyler så länge det är någorlunda svalt i motorrrummet, sen nada. Nyare bilar har inte mekanisk koppling utan annan lösning.
I min bil (byggd 1999 i Gent) fanns ingen olja i systemet :-/ AC:n gick ändå men packboxen på kompressorn gick så trögt att kopplingen slets ner snabbt..
Användarvisningsbild
av lennarte
#1630384
Fungerar givaren till kupén??? Den kan ge underliga symtom ibland. På äldre modeller sittet där en slang i armaturen till innerbelysningen. En plastslang som suger luft ner till en givare, och det kan täppas igen av damm så det blir fel signaler.
av dieselkenneth
#1630388
Den givare jag skriver om är inte den som styr acpanelen där man ställer in temp. Denna sitter i förångaren och ska förhindra att den fryser..volvo artnr.30665322 vet inte riktigt hur den sitter på v40 men sitter under fläkten i mittkonsolen vad jag fått fram från sprängskiss på volvopartswebstore.com På v70n OBS annat artikelnummer byter man den på 12 minuter (5 min. för att krångla sig ner på golvet under ratten 2 min för att byta och 5 min för att krångla sig upp igen, man var smidigare för 50 år sen) Sitter i mittpanelen vid gaspedalen
av BlackCyborg
#1630401
lennarte skrev:Fungerar givaren till kupén??? Den kan ge underliga symtom ibland. På äldre modeller sittet där en slang i armaturen till innerbelysningen. En plastslang som suger luft ner till en givare, och det kan täppas igen av damm så det blir fel signaler.
Jag tror att givaren till kupén funkar rätt. Den värmen och kylan utan AC strular inte alls, det är endast ACn som strular ska försöka testa genom att lyssna efter den.
av BlackCyborg
#1630402
dieselkenneth skrev: Igår, 03:39 Överhettar?? Vad händer när din as lägger av? Hur länge har du kört? Kan finnas ett problem jag råkat ut för ett par gånger, min och en grannes bil. Tempgivaren i evvaporatorn ( förångare tror jag att det heter på svenska) gav fel värde så kompressorn jobbade hela tiden så evaporatorn frös till en isklump. När det sker så upphör i princip all luft in i kupen och det bleir fuktig kvalmig luft. Första gången det hände mig ca 30 grader ute drog jag på full fläkt och då kom det små snöflagor ur ventilerna till barnbanens förvåning. När jag senare stannade och öppnade huven så var rören till kompessorn täckta av ett tjockt lager is, fick även en stor pöl av kondensvatten under bilen säkert 10 ggr mer än normalt. Bytte givare sen har det fungerat normalt. Kolla på det först så att det inte bara är en givare för några hundralappar innan du kostar på en ny kompessor för minst 10000 med arbete och fyllning. Sammanfattning 4 tecken 1 kommer effter 20 till 30 min 2, luftflödet upphör varm fuktig luft 3,isiga rör till kompressorn 4 stor pöl av kondensvatten när bilen stått ett tag
Beroende på hur varmt det är ute så funkar AC mellan 3-15 minuter. Är det varma dagar som 25° och bilen står ute i solen så klarar ACn bara av att funka i cirka 3 minuter. Står den i ett kallt garage och det är cirka 15° funkar den tills bilen/motorn blir lite varm, så slutar den funka efter.

Det exakta som händer är, ACn är iskall som vanligt, sedan när den börjar ”överhetta” (som jag tror den gör) så börjar den istället skjuta ljummen luft alltså lika kallt som om man sätter den på LO fast utan AC på. Det finns ingen form av is eller frost på slangarna och ingen vatten/kondens under bilen alls.

Enda anledningen jag tror det är kompressorn är eftersom att jag tog bilen till en gratis AC service kontroll, och killen där påstod att luften han skickade in skickades fint och mitt AC System är fullt. Men sedan ska tydligen kompressorn tillsammans med maskinen hjälpa skjuta tillbaka luften in i maskinen igen men det gick inte. Så enligt honom är det för AC Kompressorn överhettar och slutar funka.

Min poäng med tråden var att veta vilken kompressor som är bra för de jag hittat på Autodoc kostar cirka 2500 och byta ut själva kompressorn plus fylla på kostar mig inte så mycket då jag känner en mekaniker som kunde fixa för ganska billigt om jag köper delen själv.

Men kanske kompressorn inte har ett fel? Och det är ett annat underliggande problem?
#1630416
Om det bara tar 3 minuter så kan man nog anta att tempsensorn i förångaren är ok för så kort tid tar det inte att göra en isklump av förångaren.
AC Kompressor

Om det bara tar 3 minuter så kan man nog ant[…]

Batteri problem

Hursomhelst så verkar generatorn eller batte[…]

Om du har gas och kompressorn snurrar men du f&a[…]

Spolning funkar inte

Hej, Har ett problem med min V90 D4 MY 2020 som v[…]