Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Badboll44
#1628466
Jag har en 2011 Volvo xc60 D3 som gått 33k mil.

Ac har slutat fungera. Kompressor snurrar men det kommer inte kall luft. Jag har precis provat fylla på gas men den verkar redan vara full.

Vad är problemet?
av Jonas_latt
#1628687
Ac snurrar alltid.
Men du har en magnet koppling framför remhjulet. Efter många års användning blir det för slitet där. Då får man shimsa om magnetkoppingen.

Hur mycket gas hade du i och hur mycket gas fyllde du på.?
Rätt känsligt. I princip alla ac system tappar lite lite gas med tiden.
Användarvisningsbild
av lennarte
#1628697
Remmen och remhjulet snurrar alltid, men kompressorn drivs bara när kylan ska levereras. Som ovan skrev, kolla avståndet i kopplingen. Kan lätt bli upp till en mm, bör inte vara mer än någon 10-del
av Badboll44
#1629571
Tack!
Den hade 0.9mm gap. Plockade isär och slipade ned schimsbrickan så nu är gapet 0,3mm. Så jag antar att det problemet är åtgärdat nu. (?)

Men den kyler inget vidare ändå. På tomgång kyler den ingenting. Om jag kör bilen så den rullar så börjar det kyla litegrann från AC efter typ 10 minuter.

Gas verkar ju finnas i systemet.

Vad finns det mer för fel det kan vara? Kan någon del tagit stryk av att stå stilla i två år?
av Badboll44
#1629747
Har fått en teori! 🙂
Sen jag schimsade om funkar den klart bättre än innan då den inte funkade alls. Men är fortfarande rätt dålig kyla.

Om jag har en tryckmätare inkopplad på lågtrycksporten är det som att trycket pulserar. Det kommer även ett pulserande lite skärande ljud när jag har ac igång.

Funderar på om de kan vara magnetkopplingen som funkar bättre än förut men fortfarande slirar lite? Vad tror ni om det? Isf är väl nästa steg att byta magnetkopplingen antar jag?
Kursändring ?

Det skiljer mellan gen2 och gen3 också hur P[…]

Start-stopp

Vad har du för bil ? I min förra V60 (20[…]

Stötdämpare läcker

Jag ringde Volvo och en super trevlig tjej letad[…]

Trasig A/C Volvo XC60

Har fått en teori! 🙂 Sen jag schimsade om fu[…]