Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av S90T5
#1610232
Hej! Jag har problem med att ena min strålkastare på min S90 drabbas av hyfsat mycket kondens efter att bilen körts. Det förekommer endast när bilen har körts. Aldrig annars. Vad är det som gör att kondens bildas efter man kört bilen? Kondensen kommer ungefär 30 minuter efter jag stängt av bilen. Ganska irriterande för det ser inte klokt ut. Ser lite billigt ut faktiskt med kondens på en så dyr bil. Är det fel på lyktan eller vad kan man göra. I vintras var det kondens i båda lyktorna efter körning men nu på sommaren är det bara den högra lyktan. Idag var det den högra lyktan iallafall . Kanske därför att solen lämnar den sidan först och den vänstra lyktan har sol längre därav den vänstra lyktan inte drabbas. Var ett tag sedan jag såg så här mycket kondens. Brukar förekomma på vintern annars och inte på sommaren ju. Men konstigt att det bara förekommer efter att bilen har rullat. Aldrig annars.
av UnleashFusion
#1610234
S90T5 skrev: tor 29 maj 2025, 20:42 Hej! Jag har problem med att ena min strålkastare på min S90 drabbas av hyfsat mycket kondens efter att bilen körts. Det förekommer endast när bilen har körts. Aldrig annars. Vad är det som gör att kondens bildas efter man kört bilen? Kondensen kommer ungefär 30 minuter efter jag stängt av bilen. Ganska irriterande för det ser inte klokt ut. Ser lite billigt ut faktiskt med kondens på en så dyr bil. Är det fel på lyktan eller vad kan man göra. I vintras var det kondens i båda lyktorna efter körning men nu på sommaren är det bara den högra lyktan. Idag var det den högra lyktan iallafall . Kanske därför att solen lämnar den sidan först och den vänstra lyktan har sol längre därav den vänstra lyktan inte drabbas. Var ett tag sedan jag såg så här mycket kondens. Brukar förekomma på vintern annars och inte på sommaren ju. Men konstigt att det bara förekommer efter att bilen har rullat. Aldrig annars.
något såhär typ? viewtopic.php?f=79&t=179906&p=1575803&h ... e#p1575803
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1610237
Sök på "fukt strålkastare" här på jagrullar. Finns mycket att läsa..
#1621187
Finns det nåt botemedel?
Borra hål för att lufta ur? Typ 2 st 8 mm hål, ett uppe och ett nere i plastdelen. Sen blåsa in varmluft i några timmar och hoppas det torkar ut. Däregter täta till.
Nån som vet hur mas tar ut strålkastaren ?
#1621203
Det ska inte ventileras mer än det som redan är på plats!
Om du har synliga vattendroppar är det en skada på lyktan, och då måste du hitta sprickan och åtgärda.

Vanlig kondens är normalt i lyktor med LED-belysning.
OM RYSSEN KOMMER

Ny fredsplan publiserad. Innebär att Ukrai[…]

Tja, Volvo-göbbar.... Jag letade länge[…]

Fukt i ena strålkastaren

IMG_0053.jpeg

snö

Mycket som jag tycker verkar skevt, var det verkl[…]