Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1615220
Derank skrev:Ni gör verkligen en höna av en fjäder, TS kör du fram till service om 3v, inga problem med varken motorhaveri el försäkringsbolaget
Mitt inlägg var om vad som KAN hända med långa bytesintervaller. Men framför allt hur man ska kunna lita på dom som utför jobbet.
Om man ska köra 3000 mil mellan service gäller andra regler om hur du får köra med bilen än annars. T.ex får du inte kallstarta motorn på vintern eller dra t.ex husvagn. Då gäller inte garantin på motorn. Detta står i (har stått) instruktions boken. Och försäkringsbolaget lär nog på alla vis försöka leta upp något sätt att slippa betala. Jag hade definitivt gjort servicen i god tid innan 3000 mil för att vara säker.
#1615222
Det står ju heller ingenstans att bilen har kört några 3000 mil, utan att den inte gjort det. Förmodat som info/argument att intervallet inte är uppnåt. :-)
#1615238
Jag fattade det som att TS kommer att vara över 3000 mil innans service.
Det kommer att vara över 1 år i alla fall. Försäkringsbolagen som ska betala kalaset (om det händer något i framtiden) lär göra allt för slippa betala.
Senast redigerad av 1 lennarte, redigerad totalt 0 gånger.
#1615240
klacken skrev: Idag, 12:39 Att du inte skulle få kallstarta eller dra husvagn med en bil som har 3000 mil mellan service kan ju inte va sant :-o
Just därför ska man göra en mellan service om man kör mycket korsträckor och kallstartar bilen ofta. Då främst viterrtid. Det är detta som sliter mest på oljan, eller egentligen spär ut oljan med bensin/diesel/etanol och vatten.
Laga rost Göteborg?

Akram Bil vid gamla Siba lagade min sådan […]

Laddbox

Vi körde på en PhaseBox med spiralkabel[…]

Överhettad motor, grundorsak?

Hur vet du att den är överhettad?? Upp t[…]

Tack, då vet jag. Bilen har gått igeno[…]