NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1614595
Hej!
Dottern (och därmed jag ) har fått ett konstigt problem på sin Volvo C30
Bilen signalerar att service erfodras på anti sladd systemet samtidigt som vindrutetorkarna går hela tiden (går inte att stänga av).
Båda felen dök upp samtidigt och verkar ligga kvar.
Har laddat batteriet och "nollat" bilen genom att ta bort plus kabeln på batteriet.
Någon som har en klok tanke kring detta?
mvh Jan Anders
#1614614
Är den xenonkonverterad med kina-dynga?
Detta är supervanligt fenomen när strömmen går baklänges och bränner bl.a. torkarmotorn. Om man inte sätter relä imellan.

Om det är fulxenon på den, riv bort det. Köp ny torkarmotor och sen kan ni kika antisladd-felet, kan vara allt från sensor till avskavd kabel eller kasst hjullager.
#1614795
HCP skrev:Är den xenonkonverterad med kina-dynga?
Detta är supervanligt fenomen när strömmen går baklänges och bränner bl.a. torkarmotorn. Om man inte sätter relä imellan.

Om det är fulxenon på den, riv bort det. Köp ny torkarmotor och sen kan ni kika antisladd-felet, kan vara allt från sensor till avskavd kabel eller kasst hjullager.
När detta inträffat pga fulkonverterad Xenon helljus så funkar inte torkaren öht (been there) Det är ett chip som skadas. Möjligt att det är nån annan lösning efter faceliften 2007-2008? Jag hade en -06a . När det hände mig var det när jag slog till helljuset, torkaren började gå på högsta , sen lägre och till sist lägsta innan den dog. Provade köra själva motorn med 12V och den snurrade, skulle bli ett projekt med motorstyrning av en markis, som aldrig blev av.

Tror TS har nåt annat problem eftersom torkaren fortfarande går. Nån databus som blir störd. Som ovanstående, värt att kolla CEM och rengöra.
#1614824
Hej ALLA!
Tog en snabbkik igår kväll på CEM, ser fin ut och inga lösa kontakter alls.
Tryckte dock på alla kontakter och reläer och monterade sedan tillbaka den.
Döm av min förvåning när bilen nu går som en klocka igen!
Min plan framåt är att om det inträffar igen, ta loss hela CEM och damsuga ren och använda kontaktspray på alla kontaktytor.
Håll tummarna!

Det står att köpesumman är hemlig.[…]

Generator laddar ej batteriet

Tog ut hela instrumentpanelen idag och mätte […]

Tysta sommardäck V90

Köpte en V60 ultimate 23:a för ett par &[…]

Ta bort kåpan över motorn och lä[…]