PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Robb78
#1614513
Hej

Vi har spårat upp min gamla a-traktor som jag hade för 30 år sedan till min son, en duett. Nånstans längst vägen är det bytt motor till en b20 med stromberg175 förgasare. Nu till problemet, när man kört den så den blir varm, börjar den ibland att flöda förgasaren å skickar bensin ur hålet inne i luftfiltret , jag har bytt Nålventil, men problemet kvarstår.
Har ni några tips på vad det kan vara för fel?
Användarvisningsbild
av lennarte
#1614514
Kan vara själva flottören som är för tung (läcker in bensin). Eller fel höjd på bränsle nivån? Är bakaxeln ofjädrad så kan den studsa ganska ordentligt i bakänden. Själva nålen sitter i ett "fäste" i flottören, där brukar man kunna böja lite försiktigt för att sänka nivån I förgasaren. Kolla också att nålen rör sig helt "fritt"
av LarsBd
#1614581
Sker bara det i bland är det flottörventilen som läcker av någon anledning, någon kan ha micklat med förgasaren och ställt till något. Någon i detta fall kan vara tidigare eller nuvarande ägare eller annan medstjälpare.
Du skriver bytt nålventil, är det då frågan om byte till en ny eller begagnad?
Vårterminen på båtmotorn

Ja,nu är det äntligen dags att göra[…]

Säkert reglerventilen på kompressorn. J[…]

Prestige Performance

Mer eller mindre så ja :-) . Sen finns det g[…]

Nästa elbil från Volvo?

Volvo har två modeller som börjar p&ari[…]