Idag var tanken att byta olja i bilen vilket inte var lika lätt som tänkt.
Första stället (i Skärholmen, som jag bytte på förra året) hade inte kvar någon billyft, det var en ren tvätthall numera.
Sen fortsatt det med diverse "motgångar" i Stuvsta, Haninge och Farsta, var det inte fullt så fanns det inga "spillvagnar" som olja töms i. Balansera med en hink är jag inte så intresserad av.
Andra hallar hade enbart billyft som lyfter bilen "på magen" med hjulen fritt hängande, jag vill ha en billyft som man lyfter med hjul och allt. Det känns stabilare och mindre "skadligt".
På bilden är vi i Tyresö, bra ramp och "spillvagn" men ingen av billyftarna kunde lyfta min bil trots att de nyligen hade servats och har 2 tons kapacitet.
Får nog åka vidare mot Tumba eller Södertälje snart...
.
20250518_142840_copy_2000x1500.jpg (1.22 MiB) Visad 107 gånger
Volvo V60 D4 MY17 aut. BSR Steg 1+, Summum, Electric silver, Polestar chassi/optimering, 19" Bor, H/K mm...