NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1603898
Har en S40 -07 vars låsanordning i bakluckan för tredje gången slutat fungera.

Första gången slutade, vad jag tror är, originallåset att fungera. Inget hördes varken när man tryckte på lucköppningen i luckan eller på fjärrkontrollen. Fällde baksätet och plockade ner panelen för att ta loss låsanordningen och plocka isär den. Det verkade som mekanismen hade ”spårat ur”. Rengjorde och smörjde in den lite.

Efter detta fungerade den i ett par veckor innan precis samma sak hände igen.

Jag köpte då en helt ny låsanordning, ej original. Även denna fungerade i ett par veckor innan samma sak hände med den. Självklart kan den reklameras men nu börjar jag bli trött på att hålla på med detta.

Vad kan vara orsaken till att detta händer om det inte bara är extrem otur?
#1603904
Låset får spänning, det verkar hända något med låsmekanismen som gör att den går i baklås/spårar ur. Som nämnt så fungerar det efter att ha plockat isär det och återställt mekanismen.

Anledningen till att jag köpte ett nytt lås var för att jag trodde orsaken var att mekanismen var sliten.
Utslagsbegränsare

Tjena gott folk! En fråga bara till det goda[…]

98oktan

Instabil styrning (XC70 -16)

Som allerede nevnt: Främre länkarms buss[…]

Motorproblem

Hej, Jag har fått ett problem med min V70-09[…]