Fick för några år sedan en skada på en av dörrarna som en stor västsvensk Volvohandlare vars namn börjar på B och är 5 bokstäver långt gjorde en sportrepair på. Lämnade in den på deras skadecentrum, alltså borde det vara proffs som jobbar där. Var en flamenco röd xc60, en svår lack enligt dem men inte omöjlig att få till.
Fick tillbaka bilen med en orange nyans istället för vinröd, typ mer som dagens fusion red. Såg riktigt hemskt ut då de hade sprutat ut samma kulör på halva dörren och framskärmen för att ”jämna ut”. Man såg jättetydligt att det inte var samma färg. Reklamerade men lackeraren såg inga nyansskillnader. Jag bad att få prata med verkstadschefen som självklart inte heller såg någon nyansskillnad; han sade nåt i stil att det snarare var fel på mig än på bilen.Var en tjänstebil så jag släppte det då den ändå skulle lämnas tillbaka om nåt år.
Innan jag lämnade tillbaka den så träffade jag av tillfällighet en kompis till en vän som hade haft skadeverkstad i många år. Frågade honom om han såg vart min bil varit omlackerad. Tog honom några sekunder och så pekade han exakt ut den dörren. Han höll med mig om att det var ett dåligt utfört jobb.
Lärdomen är att ibland så är de stora verkstäderna riktigt dåliga, och de blånekar och hoppas att kunden ger med sig och släpper det.
Jag skulle aldrig acceptera en så stor nyansskillnad som bilderna visar. Ja, plaststötfångare får en lite annan nyans än plåtdelar, men det blir aldrig så stor nyansskillnader som här. Detta är bara ett dåligt utfört arbete. Så är det din privata bil och det stör dig, stå på dig. Vid behov åk till nån proffsverkstad och se om du inte kan få ett utlåtande att jobbet är undermåligt. Hoppas det löser sig för dig till slut!
