Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1490553
Lockis,
Ja det står i användarhandboken till min Google-bil (V90 T6 Recharge MY22) att parkeringsbromsen skall gå i när man stänger av bilen, men det gör det inte.
Men jag kan ta gift på att det funka när jag hämta ut bilen (21 aug -21) och en tid därefter.
En kille här på forumet som rapporterat samma sak fast med sin XC60 MY22 Google-bil.
Det är lite mysterium detta men är förstås inte hela världen. Jag har fått in automatisk reflex på detta: vrid+dra. Går som på räls :-)
#1490577
Xanthopteryx skrev: mån 28 feb 2022, 11:48 Har du rapporterat till Volvo?
Näe, tycker väl inte det är nog "allvarligt" problem. :oops:
Man jag skall ta upp det med min mek nästa gång jag har anledning, om det dyker upp nåt allvarligare problem.
Senast redigerad av 1 bem, redigerad totalt 0 gånger.
#1490583
Ja bilen har varit inne på uppdatering av mjukvara, i december.
Kanske det var då den lilla funktionen försvann att när man stänger av bilen så går handbromsen i automatiskt.
Har för mig bilen hade mjukvara 1.6 när den levererades, kanske 1.7, den har 1.8 numera (sen dec -21). Finns 1.9 och 1.10 har jag sett (till V90 Recharge MY22 som min), vem vet om de ger förlorad funktion åter? Står i alla fall inget om avstängning av bil och handbroms i listorna för version 1.9 och 1.10 av mjukvaran.
#1490588
Kontakta verkstad och ange som fel efter verkstadsbesök. Acceptera inga flummiga svar!
Undvik diskussion kring programversion utan hänvisa till funktion som försvunnit och finns beskriven.
Som vi diskuterat i en annan tråd, finns ju inget som beskriver olika programversioner mer än lite allmänn flumtext.

Jag plockade bort plastskydden för trö[…]

Borde vara trycksensorn, och inte regulatorn med f[…]

B30a i en 740?

hur fasligt är det med regg efteråt? […]

Carplay trådlöst?

"2025 XC60 hade trådlös CarPlay&qu[…]