Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1426394
Funderar på att skaffa en V90 eller XC60 hybridvariant.

När jag kollar lite undersökningar så ser jag att ren eldrift för de här modellerna är ca 50 km - kan det stämma att det inte är längre?

Jag undrar också hur samspelet mellan vanlig bensinmotor och elmotor fungerar, dvs när går bensinmotorn igång?

Pratade med en BMW-ägare som beskrev det som att vid landsvägskörning så är det bensinmotorn som gäller, men när man saktar in t ex vid en rondell eller genom en stad så blir det elmotorn - stämmer det scenariot även för Volvo-modellerna?

Går elmotorn igång även under landsvägskörning i något läge?

Blir bränsleförbrukningen märkbart lägre?
#1426395
Stefan62 skrev:När jag kollar lite undersökningar så ser jag att ren eldrift för de här modellerna är ca 50 km - kan det stämma att det inte är längre?
Vintertid är det dessutom långt mindre än så. Automotorsport hade nyss ett test, det var väl runt 3.9 mil de kom och då var det sommar.
Varierande laddtryck Volvo 940

Ja det märks när han går som han s[…]

Enligt min handlare dock, när jag fråga[…]

På dessa bilar är hjullagret en hel en[…]

Hej! Om det var till mig frågan var så[…]