- fre 06 sep 2019, 14:26
#1335956
Det är dessvärre den krassa verklighet många av oss BiFuel-ägare står inför, speciellt om ett till två år (2021/2022) när de första bilarna i serien blivit 20 år gamla och komposittankens sista användningsdag inträtt.
Jag vet att det finns en kille som lyckats plugga systemet och fått den omregistrerad till enbart bensin som drivmedel, men för honom var det rena chansningar och det var med nöd och näppe bilprovningen godkände den. Han hade ringt runt till alla berörda aktörer, Transportstyrelsen, Volvo Cars och Bilprovningen, och pratat med en massa olika personer, men ingen kunde ge något klart besked om vad som krävdes. Alla slog ifrån sig ansvaret och pekade på de andra.
Även jag har ringt runt lite, men inte heller fått någon klarhet. Det lutar dock åt att det är Volvo Cars som är boven i detta. De har ansvaret, men bryr sig inte. Enligt en person där är deras policy att en bil har en teknisk livslängd på 15 år, efter det tvår de sina händer.
Volvo V70N Bi-Fuel -02
Toyota Celica ST 2000 -76