NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Adam84
#1329231
Har en Volvo V50 T5 som vägrar starta, fått fel kod på kamaxelgivare, (camshaftsensor)har bytt båda och kamrem är hel.
Bilen startar inte

Kan det vara jordfel?

Är det någon här inne som haft samma problem?


Hjälp mig snälla?
Användarvisningsbild
av DayDreamer
#1329373
Hmm vet inte om Vevaxelgivaren kan vara trasig eller aningen glapp å att kamaxelgivaren får skulden. Bilen borde starta med en felande kamaxelgivare.
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#1329397
Exakt vilken kod får du? Det är inte omöjligt att du har ett avbrott i kablaget.
DayDreamer skrev:Hmm vet inte om Vevaxelgivaren kan vara trasig eller aningen glapp å att kamaxelgivaren får skulden. Bilen borde starta med en felande kamaxelgivare.
Vevaxelgivaren har egna koder om den signalen försvinner. Utan sync-signal kommer den inte att starta. Utan den så vet inte styrboxen i vilken takt motorn är. En del system klara av att sync-signalen försvinner efter start, men i många fall så lägger motorn av direkt den försvinner.
Nästa elbil från Volvo?

Designen är väl varken lockande eller fr[…]

vevhusvent fylld med gul gröt..

Oil sludge (den gula majonäsen) kommer som et[…]

Värmare XC60 22-

Jo, men vid minus 40 är det kraftig nedkylnin[…]

Kan du skruva själv? I så fall riv ner […]