Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1307525
Malmstroem skrev: fre 22 mar 2019, 11:04 Det är väl ganska tydligt efter 40 sidor att det numera rör sig mest om en emotionell diskussion...

Det finns de som tycker om elbilar och därmed är för, och så finns det de som inte tycker om elbilar och är emot.

Ibland kommer det in något inlägg som bidrar med ny information. Dock är de flesta inläggen av samma typ som detta. Dvs inte så mycket ny information... ;-)

Tycker nog att det citerade inlägget beskriver denna tråd väldigt bra.
#1307530
Elbilen har ju potential att minska utsläppen väldigt mycket. Man minskar ju direkt användandet av diesel eller bensin, och ju bättre elmix en är desto mer minskning i övrigt. Fördelen är att en elbils utsläpp för drift också kan förbättras över tid.
Att den inte löser allt eller kommer till sin fulla potential i länder med dålig elmix beror ju på just elmixen. Som också är en del av problemen som måste lösas. Man kan inte lösa bara den ena delen.

Att det inte finns en elbil som passar vissas behov eller plånbok nu är ju självklart. Traditionella tillverkare ligger efter. Men på bara några år har det ändå hänt väldigt mycket, och det är en riktigt spännande tid.

#1307541
joel80 skrev:Att det inte finns en elbil som passar vissas behov eller plånbok nu är ju självklart. Traditionella tillverkare ligger efter. Men på bara några år har det ändå hänt väldigt mycket, och det är en riktigt spännande tid.
Det finns ingen tillverkare som hittills har antytt att dom tänker tillverka en elbil jag vill ha. Varken nya eller tradionella.
Jag har inga stora krav. Jag vill ha en stor sedan.
#1307545
Fjobsson


Geely har nått på gång. Lite svårt att se hur pass stor den är.. https://feber.se/bil/art/392172/geely_h ... bil_p_gng/


BMW i4 är ju kanske annars en trevlig kandidat! :)
https://teknikensvarld.se/forsta-bilder ... -elbil-i4/


Annars Polestar 2.. Fast det kanske inte riktigt är en Sedan.

Mercedes släpper en stor i S-klass nästa år.. Men även en lite mindre i C-klassen.
https://teknikensvarld.se/lyxlimpa-fran ... 20-616016/

Så ganska snart så har du i allafall några att titta på.

#1307575
joel80 skrev:Elbilen har ju potential att minska utsläppen väldigt mycket. Man minskar ju direkt användandet av diesel eller bensin, och ju bättre elmix en är desto mer minskning i övrigt.
Potential hjälper inte om nu klimathotet är så akut som det framställs. Världens elenergiproduktion förändras inte till det bättre snabbt nog. Ökningen av den förnyelsebara delen täcker inte ens upp den totala årliga ökningen. Dvs. CO2-utsläppen ökar. Om man intecknar en framtida förbättring i nutid uppstår en klimatskuld. Hur ska den regleras? Man ser inga stora förbättringar av världens elenegriproduktion under lång tid framöver. Då kan ju heller inte klimatskulden regleras.

joel80 skrev:Fördelen är att en elbils utsläpp för drift också kan förbättras över tid.
Denna fördel har andra alternativ också vad gäller CO2, t.ex. ICE-bilar. Dessutom i en mycket närmare framtid, utan resursslösande framställning av nya fordon och batterier, vilket kanske är viktigt om nu klimathotet är akut, men man måste bejaka alla alternativ som även inkluderar viss mängd batteribilar. Det finns inte ett enda alternativ som ensamt kan stå för en lösning, det gäller även batteribilar. Men så ser inte dagens politik ut.

joel80 skrev:Att den inte löser allt eller kommer till sin fulla potential i länder med dålig elmix beror ju på just elmixen. Som också är en del av problemen som måste lösas. Man kan inte lösa bara den ena delen.
Det är just det som är batteribilens stora nackdel. Världens elenergiproduktion är inte omställd ännu. Det pågår ingen omställning i praktiken. Ökningen av den förnyelsebara delen täcker inte ens upp den årliga totala ökningen. Utsläppen av CO2 ökar globalt. Att i det läget betrakta batteribilar som en frälsning globalt är obegripligt. Men det är nog inte meningen att man ska begripa allt...
#1308392
Läste den där! Tyvärr är det bilbranschens eget fel, men kommer väl sluta med att vi alla får betala som vanligt. Dom fattade allt för sent vad som behövdes och hur snabbt utvecklingen och övergången var på väg att gå. Man har in i det längsta hoppats på en långsam övergång där dom under många år kan köra med hybridbilar med små batterier och fortfarande få tillbaka pengarför utvecklingen av ICE-motorer.
Den poäng dock dock har är väl att bl.a Kina har stoppat in mängder med pengar i snabb batteriutveckling då de kanske såg en bra möjlighet att ta över en stor del av Europas behov.

Man har förresten utfört vad som verkar lyckade försök på återvinning av batterier på Swerim i Luleå. Bra att man kommer igång med sånt här så snart som möjligt, inte bara för bilbatterier utan även för mobiler/datorer och alla andra batteriprodukter, som ju än så länge står för långt största batterianvändningen.
https://www.recyclingnet.se/article/vie ... ikt_forsok
#1308470
joel80 skrev:Läste den där! Tyvärr är det bilbranschens eget fel,
Biltillverkare är vinstdrivande företag som lever på att tillhandahålla det som efterfrågas och försöka sälja det dyrare än vad det kostar att tillverka, inget annat. Vad som efterfrågas styrs till mycket stor del av politiker, som ofta tar orealistiska, nyckfulla samt ideologiska beslut. Ena dagen favoriseras något, som nästa dag bestraffas. Att biltillverkare t.o.m. fuskat kan tillskrivas vinstbegär hos biltillverkare i kombination med dåligt utformade regelverk samt nyckfulla politiska beslut med otillräcklig framförhållning. Ingen bra kombination alls. Men naiviteten är stor. Minst lika mycket fusk finns kring redovisningen av batteribilars resurs- och klimatpåverkan. Många vill ha del av kakan. Att bygga upp en hel industri med både forskning, medial framställning, föreläsningar, politisk lobbying samt även se till att skapa behov av nya produkter är en stor drivkraft. Det är idag många som lever på att framställa klimathotet i kombination med olika åtgärder som måste vidtas. Det råder närmast tävlingslika omständigheter i att överträffa varandra i om hur akut klimathotet är samt vilka åtgärder, åtstramningar samt förbud som krävs. Tävlingen innehåller dock bara tävlande med åsikter som är korrekta för tävlingen. De som har andra åsikter får inte tävla på arenan. De får hålla till på bakgården. Olika organisationer och företag är inte intresserade att bli av med denna inkomst eller för den delen åka ur riksdagen om man är ett politiskt parti som driver frågorna. Därmed inte sagt att klimathotet inte finns, men man ska vara medveten om att det har uppstått en hel industri kring frågan med många egenintressen och vinstintressen. Det minsta man kan begära är att det offentliga skulle förhålla sig neutralt i frågan, och utvärdera all argumentation som framförs. Men det görs inte.

Just nu strävar man med samma nyckfullhet från politiskt håll att efterfrågan på batteribilar ska öka. Samma grundkomponeneter finns bakom detta drev som tidigare: egensyften, vinstdrivande företag, lobbying (både medial samt politisk), politiker med agenda som inte är helt klargjord, orelism, naivitet, övertygelser som närmast antar religiösa proportioner, etc. Precis som vid tidigare skiften. Historien upprepar sig med kuslig precision. Man borde kunna begära bättre redovisning av de politiska beslutsunderlagen samt även en mycket bättre framförhållning av politiker.

Batteribilar är inte ensamt lösningen på transportsektorns klimatbelastning. Den som vill tro annat håller sig inte till rena basfakta på ett rimligt sätt. Det är mycket enkelt att visa. Men det finns t.o.m. "Flat Earthers" kvar bland mänskligheten, trots att en platt jord skulle strida mot ett stort antal naturlagar. Den totala förnekelsen om vilken praktisk påverkan batteribilarna får på klimatet är mycket utbredd.

Det råder minst sagt ett motsatsförhållande mellan t.ex. en symbolhandling som nedsläckning av elektrisk belysning under "Earth Hour" samtidigt som ingen nämner om det är moraliskt att ladda sin batteribil med elenergi. Det finns i flera villaområden grannar som tittar snett på dem som inte släcker ned. Kommuner släcker ned gatubelysning i tätorter, trots en ökad risk för olyckor. Grupptrycket är stort. Frågan är då bara: kommer samma grannar att titta snett på dem som laddar sin batteribil under "Earth Hour"? Eller förväntar de sig istället att kunna ladda sin egen batteribil under nämnda timme? Att tanka sin fossildrivna bil på macken under "Earth Hour" går ännu så länge bra. Tänker medborgarna själva eller blir de styrda till att tänka på önskat sätt? Eller handlar de enbart efter egna behov, men anpassar sitt handlande temporärt på önskat sätt när det blir synligt? Vem är det egentligen som önskar batteribilar? Och varför?


joel80 skrev:men kommer väl sluta med att vi alla får betala som vanligt.
Japp, var så säker. Ingen annan kommer att betala. Kom bara ihåg att grundorsakerna lika mycket är politiska och ideologiska, som t.ex. vinstintressen hos olika företag. Att enbart hålla biltillverkare ansvariga tyder på en mycket vinklad samhällsinsikt och naivitet. Politiker, inkl. lobbysvansen av olika organisationer med egenintressen, har den största förmågan till påverkan och styrning. Det finns dock fall när företag bryter mot regler på ett juridiskt klandervärt sätt, det är en helt annan fråga.
#1308618
Fast det är ju lätt att stå där och gråta ut som PSA-chefen, att branschen kommer att gå under för att de måste köpa batterier från Kina och därmed ge bort massa pengar på de som de själva tidigare tillverkade, dvs "bränsletanken"
Samtidigt proklamerar han stolt att PSA kommer minsann att klara sig, men han tycker synd om alla andra... joråsatt...
Säger bara Facit, Nokia och Agfa för att nämna några, antingen gör man ett nytt tåg eller så blir an utan står man kvar på perrongen. Utvecklingen kommer inte stå still!
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 445

Behövde byta bakre länkarmsbussning h&ou[…]

@fjohan82 , Kommer du köra 30 000 mil med […]

Visa din semesterbil(d)

Är ute på tur med vagnen, just nu i Nor[…]

Det där är ju absolut godkänt p&ari[…]