- fre 01 mar 2019, 22:32
#1302368
Lite mera om Orrefors.
En bekant jobbar inom glasindustrin. Dock inte i något av dom här aktuella bolagen, men är lite insatt i situationen. Vederbörande berättade lite mer.
Namnet Orrefors lever vidare och ägs av Kosta, ett annat glasbruk som fortfarande är aktivt. Som glasbruk är det för övrigt äldre än Orrefors. Från början var Orrefors ett sågverk och järnbruk. Men det blev olönsamt med små järnbruk när Bessemermetoden kom igång. Därför gick Orrefors över till glasbruk i stället. Fabrikslokaler, vattenhjul och människor fanns ju redan och skog hade man gott om för att elda ugnarna med. Samma sak hände på flera bruksorter i Småland. Glasriket, kommunerna Uppvidinge, Nybro, Emmaboda och Lessebo hade om jag minns rätt 28 glasbruk när det var som mest. I dag kan man räkna dom på ena handens fingrar.
Det kan ju vara så att den aktuella glasknoppen tillverkas av Kosta men använder namnet (som dom äger) Orrefors för att det skall ge lite mer status. Eller att någon helt annan (utländsk ?) glashytta gör dom på beställning i Orrefors namn?