NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av immelmann
#1275976
Hej!

Var idag och köpte ett nytt startbatteri till vår V50 -11 på Biltema. Men se det passade inte då det var 190 mm högt och originalet 175! mycket märkligt tycker jag men det är kanske så att senare V50 har högre höjd på batteriet och då kan man ju byta fästet som sitter över batteriet för det är ju det som inte går på idag. Någon som vet?

Det verkar bara var Biltema som har 190 mm höga batterier i dessa storlekar, 80-90 A. Synd för priset är ju ok, 1049:- mot 1700-1800 på andra ställen.
Användarvisningsbild
av frasse4
#1275995
Bytte till ett 80 Ah AGM på föräldrarnas drive-e -10. Det passade utan mod och är 190 mm högt
av Rådlös
#1276008
Det finns ju olika lock över batteriet också. Finns flera trådar om detta här på forumet. T.o.m. med bilder och detaljnummer. Men jag garderar mig för att det kanske inte gäller alla bilmodeller. Det finns ju alltid undantag.

Intressant gällande en XC90 med turboproblem.[…]

Tack försvar pergrein Då tar man al[…]

Har snart: Städat o tvättat inför V[…]

Innertak S40n

Hej på er Vet någon hur man tar ner pl[…]