- sön 26 aug 2007, 20:11
#127504
Naturlgtvis måste man använda omdömet när man monterar saker på bilen. Se till att längd och vinkel stämmer!
För övrigt är det bra att använda sexkantig hylsa med rundade hörn för att behålla finishen på bultskallarna. Jag har hittat ett fälgkors med 1/2'' hylsfäste där jag fixerat en 19 mm lång hylsa samt nyckeln till låsmuttrana med några varv eltape på så sätt finns allt på ett ställen när hjulen ska skiftas. Dra åt med förstånd så får du loss bultarna hela till våren. Det är alltid bra att smörja gängor när man monterar. Dinitrol eller Bosse Bildoktor kopparpasta fungerar bra. Överdosera inte. Dra fast dina hjul själv om möjligt. Många gummiverkstäder drar åt med så högt moment allt bultarna riskerar kvarstående deformation -se upp.
Om du målat dina fälgar bör du kolla att hjulen sitter fast. Risken finns att färgen som sitter i kläm sjunker och hjulet lossnar. Inte bra... Problemet är större på lättmetallfälgar. Stålfälgen fjädrar en del vilket ger extra säkerhet i skruvförbandet.
Visste ni förresten att ett skruvförband som är rätt dimensionerat och åtdraget aldrig lossnar av vibrationer? Det som krävs är tillräcklig spännlängd (= tjocklek i godset) samt att skruven dras med rätt kraft för sin dimension. En förutsättning för att få rätt kraft vid momnentdragning är att man smörjer gängan annars kan det bli lite hur som helst. Taggbrickor, vikbrickor saxpinnar är bara bra för nattsömnen. De hindrar bara skruven från att vrida sig, inte förbandet från att lossna. I värsta fall blir det istället sämre.
P1800
Hobbybilar: 1800S -64, 1800ES -72, 144GL -74, 262c Bertone -79, 780 Bertone-87
http://www.garaget.org/p1800-64/cars
Bruksbilar: V70N 140hk -02, V70II 2,4d Polestar -10