Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1240009
Mina sommarpuckar ligger på förvaring. :( Kanske borde hämta hem de och ge de en omgång.
#1240012
Snöade igår kväll när jag körde hem från Stockholm till Gävle... Och det är ishalt på vägarna här efter att det varit nån plusgrad i solen på dagen och blir kallt på kvällen/natten.
Får nog vänta längre än vanligt i år... Förra äret fick jag byta tillbaka till vinterdäck i slutet av April! Det vill jag gärna slippa i år... :roll:
Användarvisningsbild
av SvenB
#1240013
StefanN skrev:Dags att väcka denna tråd till liv nu, bara nån vecka kvar. Har nu putsat och vaxat era sommarhjul?
Nej, det har jag inte. Någon vecka, det är nog i minsta laget :wink: Här på "min" del av landet ligger det tillräckligt med snö kvar. Vi har ju kalla nätter, så snösmältningen går sakta, trots solen. men eftersom jag kör på friktionsdäck, så lider jag inte så väldigt av att vänta. :lol:
#1240017
Känns som att det kan dröja ett par veckor till innan det är läge. Rekordsent för mig tror jag. Men utan dubben gör det mig inte så mycket.

Men ska nog gräva fram, putsa och försegla sommarhjulen snart så att de är redo.
#1240019
Med dagens solsken och molnfritt så blir man bra sugen.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
#1240023
Plusgrader i stort sett hela helgen i Stockholm, även nattetid. Bådar gott, men nästa vecka visar på minusgrader (om än ett fåtal), dock också snöfall. Kliar ju i fingrarna, minst sagt.
Förra året bytte jag tydligen till sommardäck 24 mars. Blir nog svårt i år.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 64
Ljusinställning Volvo V90 2017

På den modellen fanns två olika ljus[…]

D2an levererar fortfarande trots 225/40-18 och sna[…]

Service 9400 mil

Ja, det är svårt att veta efter 6 &arin[…]

Däck/fälgar xc45 recharge p6 2023

Har sett folk köra på 20" och alla[…]