Variosboy skrev:Jag är sjukt imponerad av ditt tålamod Joel!
Keep up the good work!!
Jag kan tyvärr inte hålla med. Jag vill i framtiden kunna köra en elbil, men känner att det är att för mycket oseriöst handlande idag.
Hela omställningen förstörs och fördröjs av oseriösa argument i media, politik och diskussioner.
Fördumningen breder ut sig i alla former och populismen härjar fritt oavsett område.
Stoppa invandringen så bilr allt bra!!! Släpp invandringen fri så blir allt bra!!! Nej så enkelt är det inte. Det krävs planering, resurser och hårt arbtete för att se till att alla som kommer får utbildning, bostad och jobb, det finns inga snabba populistiska lösningar.
Samma med skatten, höj skatten så bilr allt bra, sänk skatten så blir allt bra. Förbjud vinster så blir allt bra. Nej, finns inga populistiska lösningar här heller. Bara för man förbjuder vinster blir det inte bra. I så fall skulle volvo alltid tillverka skitbilar då Volvo går med vinst och Saab göra bra bilar då de alltid gått med förlust. Nej så enklet är det inte
Nu samma med bilparken. Förbjud dieel och tvinga över alla till att köpa elbil. Så populiistiskt. Det räcker inte. Det krävs resurser, plandering och hårt arbete här med. Vi måste ta fram en vettig elproduktion, eldistribution och bra laddplatser på allmänna gator, parkeringar, bostadsområden och arbetsplatser.
Nu är det bara nej sägare på ena sidan. Vilket gör att de hjälper inte till ett skit och det går på tok för långsamt.
På andra sidan är det populister, opportunister och guldgrävare som vill tjäna snabba pengar och sedan dra vidare, de vägrar se att det måste planeras och läggas mycket tid, pengar och resurser på att säkra hela kedjan från produktion till användande. Så där sker alldeles för lite också.
När ska det komma lite realism och tillnykting så vi kan starta och börja jobba på omställningen på riktigt?
Jag kommer ihåg en vinter på 80-talet när det var -15-20 grader i nästan 2 måndader ända nere i sydsverige med ingen vind och svag sol . Hur har man tänkt fixa det om några år när vi kör med elbilar och våra kärnkraftverk har skrotats?
Ska vi massivt bygga massor med nya kärnkraftverk, för redan utan elbilar blir det problem när 40 % av elen försvinner på sommaren och kanke 50% på vintern när bara vatten och kärnkraft producerar el kalla vinterdagar idag?
Eller ska vi stänga ned svenskt näringsliv sådana perioder och låta vattenkraften värma hus, skolot och sjukhus endast?
Eller ska vi importera maasiv med brunkols el sådana vintrar.
Eller ska vi göra ingenting och hoppas att det ska komma någon ny revolutionernade uppfinning som räddar oss, som vi inte vet något om idag ?
Men sådana här frågor får man inte ställa, man ska bara enfaldigt sjunga med i kören om att elektrifiera allt. Ställer man frågan så stämplas man som bakåtsträvare och bov. Fast man igentligen är helt tvärs om och bara försöker få in lite realism i drömmarna.
Friheten dog i Sverige 1967 när den fria farten försvann.
Alla vill dö unga, men helst så sent som möjligt.