kicken skrev:Ni med lite mil på bilarna, har ni haft problem, tänkte på bilar över eller runt 10.000mil AWD system, motorer som börjar läcka m.m?
Jag sålde nyligen vår XC60 som då gått drygt 20 000 mil utan större problem. Det var en manuell FWD.
De äldre motorerna hade en termostat som var monterad bakom motorn som vi var tvungna att byta då vissa av dem gav upp. Sen bytte vi någon form av sensor i avgasen, tror den satt kring katalysatorn.
Utöver det mest vanlig service.
Vi bytte till en V70 D4 Automat AWD. Lådan bör nog spolas vid drygt 10 000 mil om man köper en automat. Jag upptäckte skillnaden i hur mjukt den växlar när jag körde en ny V60 XC med samma drivlina.
VEAn är säkert jättefin, men vi valde att köpa en 5-cylindrig då jag är allergisk mot verkstadsbesök och inte orkar riskera att få en motor som rycker och håller på som ett fåtal VEA verkar göra. Då betalar jag hellre nån tusenlapp extra i skatt. Det uppvägs till viss del av lägre pris på bilen.