Jimson skrev:Hej! Haft bekymmer med starten på min bil och felsöker nu förfullt! Mätte strömmen på mitt batteri när jorden var bort tagen och då visade sig det att det va 13.7 volt på det! Hur fan kan detta gå till?
Jag har ögnat igen de svar du fått och ingen enda har varit nära svaret på din fråga. För att ta reda på om ett batteri är friskt så mäter man hur mycket STRÖM (mäts i ampere) batteriet kan leverera under belastning. Ett fulladdat batteri, dött eller friskt, visar 13V - 14.4V.
Det finns ett mätinstrument som ser ut som en brödrost med en voltmeter. Det är ett stort trådmotstånd som börjar glöda under testet. Klarar batteriet att leverera massor av ström med spänning inom gröna intervallet på instrumentets voltmeter så är batteriet friskt. (tror intervallet är 11.1V - 14.4V men det är rätt ointressant).
Och om man enbart ska ladda ett batteri, alltså det finns ingenting annat än ett batteri i kretsen. Ingen känslig utrustning såsom bilstereo, gps eller liknande så kan man skicka på 18V - 25V. Det intressanta är inte spänningen (som mäts i Volt). Det intressanta är hur mycket ström (som mäts i ampere) som går genom batteriet. Kan laddaren leverera 36 ampere så laddar man ett batteri på ett par timmar.
Skickat från min D5803 via Tapatalk