Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1116123
956 skrev:
Lucif3r skrev:Volvo kan... :roll:
Enligt Volvo här i stan så har de inte den utrustningen kvar men jag får väl prova att ringa och höra med grannstaden.
HAHA jo men visst :lol: Har dom inte VIDA så är dom ingen volvo verkstad, och som Lucif3r skrev så funkar Vida på våra bilar från 99- så jo det går att läsa ut felkoder på larmet lika lätt som att kolla felkoder på någon annan styrenhet. Har själv kollat felkoder på larmet med Vida i min bil 99 och det var inga problem alls. :D
#1116193
Jag har nu varit till Volvo i grannstan och de har kommit fram till att tråden i bakrutan är av (alltså tråden högst upp på bakluckans ruta).
Han sa att man kunde typ använda någon färg eller nåt sånt för att fixa felet, någon som vet vad det heter och vart man kan få tag på det?
Däck dimensioner

Volvo 940 sänkt med orginal turbo fälga[…]

Uppdateringar i mjukvaruversion 3.7.0 Mjukvarurel[…]

Motoroljenivå

Jag följer instruktionsboken och får en[…]

AC problem V70 2016 D3

Mätt spelet på kompressorn? Vä&au[…]