PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Irokee
#1098381
Har äntligen kommit igång med en lättare renovering av vår 67:a Amazon då jag tänkte att grabben skulle få övningsköra med den (och kanske överta...om den duger...!! )
Hur som helst, har rivit ner hela framvagnen och skall byta alla bussningar/kulleder, frågor:
- Ska man ta vanliga std bussningar eller satsa på färgranna blå/röda från "Super Pro" ?
- Vill ha en liten moderat sänkning av framvagnen, vad säger ni om att kapa 1 - 1,5 varv av fjäderna ?
- Får man någon sänkning genom att flytta nedre kulbulten (styrleden) till ovanför nedre länkarmen... ?... eller vad vinner man på det :roll:
- Andra synpynkter ... ?

mvh
Micke K
Ekerö
#1098413
Jo de ska bli lite sänkning om du flyttat bulten till ovanpå bärarm en men vet inte riktigt hur mycket vet att nån polare körde med det. 1.5 varv kan nog va lagom 2.5 ligger den på genomslagsgummina ifram ibak går o kapa massor innan det händer
Användarvisningsbild
av Irokee
#1098458
Vilka bussningar ska man satsa på då.... ?
av Arne
#1098745
Satsa på de kraftiga bussningarna, gummibussningarna särskilt de övre överlever inte särskilt länge då tidens tand går hårt åt gummibussningar även om du inte kör så mycket. Ska du sänka så är det ännu viktigare att ha ollyretanbussningar. Gör du en seriös sänkning så byt ut fjädrarna till progressiva sänkfjädrar. Kapa fjädrar är för amatörer. Satsa även på fina stötdämpare då du ändå kostar på framvagnen. Vill du gå ännu längre så finns det kraftigare krängningshämmare att montera och även krängningshämmare bak, men det är inte något som man nödvändigtvis måste ha.
Användarvisningsbild
av Irokee
#1099593
Nu blev det std bussningar/stötdämpare samt sänk fjädrar (40 mm Lesjöfors)....
Hoppas det duger !
Tänkte försöka bifoga några bilder före/efter... bara jag fått delarna och plockat ihop.

"T.ex får du inte kallstarta motorn p&a[…]

XC70 2016

Bilen var här hemma idag. Den gick tillbaka t[…]

Om det är Polestar optimering så ers&a[…]

Antar att du har elektriskt gasspjäll, kolla […]