Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Nexus
#106230
Busta_Hymen skrev:
grammse skrev:Jag har ett öppet k&n filter på min v70 2,5t. det passade direkt på LMM utan adapter och har fungerat utmärkt mot vad vissa trim firmor sa det ej skulle göra :twisted: .
dessutom låter det coolt men kanse inte går så mycket fortare för det :wink:
Det är väl ljudet folk i första hand vill åt, ett par-tre hästar är ju inte mycket att hänga i granen. Helt klart låter det ju bättre :) Enligt vad jag hört så filtrerar sportfiltrena sämre (större partiklar följer med igenom), men det kan ju ha förbättrats. Själv kör jag dock med original.

Och som tidigare sagts: Varm motorrumsluft drar ner effekten mer än man kan tro.
Sattsar man på välkända märken tror jag inte det är några problem med filtreringen men ska man snåla och köpa ett färgglatt billigt så kan det nog bli tråkiga följder.

Visst låter det ballt med öppet :lol: och så finns det ju avskärmning så motorn ej drar i sig varmluft :wink:
Bränslekrux...

Jo det är det jag menar, den som sitter p&ari[…]

V60 Hybrid - Erfarenheter

Nån som har en v60 d5 2016 hybrid som g&ar[…]

Det tackar vi för, mitt i semestern och allt.[…]

Trådlös laddning MY2026

I Volvos pressmeddelande för XC60 MY2026 fram[…]