Gabriel skrev:ER skrev:16" till XC70 är på inget sätt fula eller snik sålänge man kör originalfälgar, är det optimala vinterdäcket för både V och XC pga bredden som tränger genom modd som bredare inte kan pga att bilen på inget sätt är tung nog att kunna hantera den bredden på lika gott vis och profilen är perfekt för våra misskötta potthålsvägar där underhåll lyser med frånvaro i framtiden då pengarna avsedda för vågar och annat slavats bort på annat.
Nu är ju 16" ett mått på däckets diameter och inte bredden.
215/60-17 är lika breda som 215/65-16 och bör således ha liknande egenskaper i modd.
Att 65-profil kan vara bekvämare än 60 på dåliga vägar är dock troligt.
Själv planerar jag att köra 235/50-18 (alt. 215/55-18) på kommande xc70 eftersom jag tycker det ser tråkigt ut med mindre fälgar. Dyrare däck? Javisst, men en droppe i havet i sammanhanget när man har en ny bil.
Vilken tur att vi alla får välja själv vad vi ska lägga pengarna på.
Var påstod jag 16" var bredden?
Vissa ligger hellre kvar på vägen, andra sladdar medvetet eller ej ner i diket pga för breda däck, hastighet för förhållandena, okunskap hur man kör AWD så ren tur att vissa kör i diket så bärgarna har sysselsättning när bilarna blir bättre och bättre på att ta sig fram utan hjälp av snöplog och draghjälp.
Lägger hellre krutet på sommarpuckarna OCH BÄSTA dubbdäcket istället för mediokert "vinterdäck" pga kostnaderna direkt orsakat av storleken som sticker i skyarna efter 17" och inte ens budgetalterantivet via tyskland ger speciellt mycket hjälp.
Av erfarenhet föredrar jag smalt däck på vintern då en 70 serie på inget sätt är tung nog för 235:or i sämsta tänkbara modd före och det är det man styr efter, inte undantagsfallet med lindriga förhållanden. Sen 60-65 profil är inte så stor skillnad som bredden 235 eller 215.
XC70II D5 Summum AWD -08 Polestar LED/xenon edition. Twinpipe med MY14 facelift, 3X NBB 225 Alpha Pro LED 165W på Qpax-båge, MY13 LED belyst R-design växelkonsoll, Erakir DC 19".
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..