jrek78 skrev:Ett nytt tändningslås tycker ja e för dyrt. Vill inte kosta på den hinken för mycke..
Startspärr är Inga problem. Bara placera nyckeln i anslutning till kransen. Låset hade jag tänkt att ta bort helt.
Varför accepterar inte polis och sbp det?
Ganska enkelt..
http://www.transportstyrelsen.se/tsfs/T ... 11_101.pdf
Bara börja läsa vad som gäller personbil. Allt gällande personbil gäller även din personbil. Flygande besiktning rättar sej efter dom krav som finns just här. Alla provningsstationer likaså. Den gjordes med tändlås och ska så också ha det när du besiktigar. Minns jag inte fel så är det ett krav ner till 1975. Provningen accepterar inte en annan sorts tändlås eller avsaknaden av ett. Vet många gamla saabägare som äger en veteranpärla som just nu sitter med pungen i kläm. Deras gamla tändlås är skräp som dom alltid varit, en glasspinne gör jobbet. Då har provningen slagit på tändningen och kunnat dra ur nyckeln. Det är lika med en ombesiktning. Utbytt lås till en universalvariant har även det fått avslag.
I ditt fall med nyare bil är allt intypat ihop och då får du inte göra avsteg alls helt enkelt. Jag skulle kunna förstå om man fick ersätta ett gammalt saablås på en 76:a med en annan sort eller liknande, men det går alltså inte.
3.1.4 Elsystem
3.1.4.1 Batteri (4.13)
3.1.4.2 Batterilåda (4.13)
3.1.4.3 Elledning (4.11)
3.1.4.4 Relä (4.11)
3.1.4.5 Generator (4.11)
3.1.4.6 Startmotor (4.11)
3.1.4.7 Tändlås (4.11)
3.1.4.8 Tändsystem (1975) (8.3)
Kontroll Funktion, fastsättning, skador.
Metod Okulärkontroll i motorrum och underifrån av ledningar och komponenter i elsystemet med avseende på fast-sättning och skador som kan medföra risk för kortslutning.
Funktionskontroll av tändlås.