Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Marlboroman
#423138
Man får ta loss fjäderbenet och ta isär det för att kunna byta dem. Kränghämmarstagen kan man ju ta i samma veva om dem låter eller är gamla. Och eventuellt nya lagringar, alltså lagret som tillåter fjäderbenet att vrida sig. Dem rostar ju sönder till slut och lagret som sådan blir ju dåligt.
av Arnold
#423705
Marlboroman skrev:Man får ta loss fjäderbenet och ta isär det för att kunna byta dem. Kränghämmarstagen kan man ju ta i samma veva om dem låter eller är gamla. Och eventuellt nya lagringar, alltså lagret som tillåter fjäderbenet att vrida sig. Dem rostar ju sönder till slut och lagret som sådan blir ju dåligt.
Hur får man loss fjäderbenet? Måste man dra ihop fjädern? krävs framvagnsinställning efteråt?

Är det detta lager du menar?
http://www.skruvat.se/Fjaderbensfaste-P10871.aspx
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#423763
Fjäderbenet får man loss genom att lossa kränghämmarstaget, notera att ett spett eller liknande behövs för att kunna bryta ner kränghämmaren så man får oss staget. Sen lossar man bara dem 2 genomgåender bultarna som fäster fjäderbenet i kongen (alltså i undre änden av benet), Se till att stöttat upp länkarmen. Och sen lossar man dem 3 bultarna som håller i fjäderbhenet i ovankant som syns om man öppnar huven. Då kan man krångla ut fjäderbenet ur hjulhuset.

Man måste spänna ihop fjädern och även komma ihåg att lufta stötdämparen och sen hålla den så lodrätt som möjligt innan man sätter ihop delarna till fjäderbenet och monterar ihop det igen. Det är ju aldrig fel med en inställning, speciellt om det va längesen det gjordes sist. Men märker man upp hur benet satt så kan man klara sig från inställning. Ja, det är såna slager (2st) jag menar.

Märkligt med dubbla mikrobrytare änd&a[…]

B230fk saknar kraft

Normalt ligger väl bränsletrycket p&arin[…]

Jag som precis vägde mellan att beställa[…]

Viljan finns helt säkert, men alla som knattr[…]