PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Bubselubsen
#780261
Hej!

Tänkte höra om någon vet om ett kombinerat instrument (hastighetsmätare och varvräknare) från 75-76 passar rakt av på en 142 från 1974?

Tack på förhand!

MVH Bubselubsen
av Arne
#780392
Ja, det finns två fabrikat av mätare det är VDO och Yasaki. Tror det är VDO som har den röda linjen på visaren genom contrumnavet på hastighetsmätarnålen och Yasaki har den röda visaren fram till centrum som är helsvart. Jag är inte 100% säker på om de passar rakt av om man byter plats med dem, men jag tror det. Däremot passar det inte att ta en Yasaki varvräknare och montera i ett VDO hus och tvärt om.
av Bubselubsen
#780397
Hej Arne!

Jag tänkte nu närmast om hela "huset" passar att skruva in i 74ans instrumentbräda samt om kontakterna bakom passar rakt av. Vad tror du?

Mvh Bubselubsen
av Arne
#780410
Ja, jag menar hela huset, förklarade bara skillnaderna mellan de två fabrikaten. De passar att skruva över det jag inte är 100% säker på är om kontaktstyckena är exakt lika, men jag tror det. Från -73 till -80 är husen identiska förutom glödtrådsvakten som saknas på -73:an.
av Bubselubsen
#780424
Hej igen Arne!

Ok. Tackar för svaret! Han som jag tänkte köpa det av ville ha 200 + frakten. Är ju ingen jätteinvestering men tråkigt om det inte passar. Men då kanske man iaf kan ta ur varvräknaren ur det? Visarnålen går genom centrum på den ut en liten bit på andra sidan.

Problemet är att vägmätaren på den jag har har stannat på 36000 mil och det retar mig lite.....dessutom vore det ju kul med en varvräknare.....

Mvh Bubselubsen
av Amarace
#780656
VDO har bajonett, Yasaki sitter med en spärr. VDO syns visaren (vit) genom centrum, på Yasaki syns inte visaren i centrumet.
73-74 fanns dock bara VDO, och dom är inte identisk med 75 o nyare rent utseendemässigt (inte stor skillnad, men det syns om dom ligger bredvid varandra), men elektriskt och fysiskt passar det.
av Bubselubsen
#780662
Hej och tack för det svaret! Är lite i valet och kvalet om jag ska köpa den. Hade ju helst haft orginalgrejerna.....hmmm

Man skulle ju iof kunna köpa den och plocka varvräknaren från den....allt funkar ju utom vägsträckan på min bil.....förr eller senare kommer det väl ett sådant instrument till salu också....För nog passar väl varvräknaren eller är jag ut och cyklar?

Mvh
av Bubselubsen
#780663
Tack för det Amarace!

Då är det en VDO jag har på gång för det går ett vitt streck rakt igenom. Så du tror att det skulle passa rakt av då allt?

Mvh Bubselubsen!
av Amarace
#780929
Eller så flyttar du ju över både varvräknare och hastighetsmätare till ditt eget instrumenthus :) Annars så ska det passa ändå.

Aldrig något problem med själva bilen m[…]

Laddbox

Beror också på vad man förvä[…]

En ganska vanlig 245:as liv

Kul att läsa om dina äventyr med bilen![…]

Automater verkar generellt ha lägre dragvikt.[…]