Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#693533
Något har hänt? Svårt att bli mer specifik när man inte vet vad det gäller för bil. Eller omständigheterna runtomkring när felet uppkom.
av Cobolt1
#693585
Aj fan,missade det helt..

Det gäller en V70-98 2.5T och jag skulle bara köra iväg som vanligt när dom tändes båda 2 samtidigt så jag var tvungen att testa bromsen och den bara gled.
Användarvisningsbild
av Arbu11
#693656
Cobolt1 skrev:Aj fan,missade det helt..

Det gäller en V70-98 2.5T och jag skulle bara köra iväg som vanligt när dom tändes båda 2 samtidigt så jag var tvungen att testa bromsen och den bara gled.
Låter som att nånting är trasigt iaf! :) Tror att dem kan varna för när ABS-givaren är trasig eller andra grejer! Bästa är som sagt var att läsa ut felkoder... Känner du ingen med OBD-maskin?
av Cobolt1
#693812
Nej,känner inte mycket folk alls där jag bor(Linköping) så i värsta fall får jag väl åka till Volvo och betala hutlösa summor för att dom ska koppla in skn dator..
Olja hjulhuset v70 D3 2012

Någon som kan ge mig ett tips på var o[…]

Foto, tryck på att lägga till filer i m[…]

Oväsen från 740

Kort och gott så har en 740 med b230f och m4[…]

Vinkelväxel och chuck införskaffade. Ska[…]