- ons 05 sep 2012, 20:09
#678689
Nu vet jag inte riktigt vad du är irriterad över. Det är lite osunt att veta mycket om något men ändå inte ha en susning om hur det fungerar? Visste du hur allt fungerar så finns ingen anledning till att ens fråga, då är det ju bara att fixa?
Så vi kan ju justera attityden lite?
1/ 400hk, nej man måste absolut inte ha sinter på långa vägar, men du har det och det är ditt val.
2/ Bägge varianter finns, du måste inte ha en stum. Men ingen av dom är en slirkoppling oavsett. Alla sinter är motsatsen till en vanlig koppling. Ju värre dom lyckas sliras till, ju värre greppar dom.
3/ Som sagt ingen påstod att du gled i stan.
4/ Eftersom utrampningslagret inte överhuvudtaget sköter urkopplingen av kopplingen på 95års modell eller någon annan modell, utan bara fungerar som ett lager mellan hävarmen och rörlig del. Ena delen snurrar (tryckplattan med sin solfjäder) och armen som står stilla, även i dom utförande där slav och lager är en enhet är det slaven som sköter jobbet.
Det är långsökt att fundera på lagret sålänge du inte hör ett fruktansvärt oljud samtidigt som du kopplar ur. Är lagret dåligt låter det illa och står det stilla så svarvar det stål och låter ännu värre.
Den som sköter jobbet är slavcylindern oavsett yttre eller inre. Antingen är den otät med inre läckage, eller så är det luft i den av någon anledning. Sist och syvende kan det även vara huvudcylindern om den är tillräckligt sliten för att helt enkelt missa en del av slaglängden. Ju tyngre kopplingen går ju mer märks ett cylinderläckage. Det finns inget enkelt sätt att mäta detta på förutom att helt enkelt plugga utgången ur huvudcylindern för att se om pedalen blir stum, eller om den sakta sjunker. Är den stum finns felet ett hack bort.
Ytterligare en möjlighet finns och det är att hävarmen spruckit.