Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

av Mccartney
#629385
Har en xc70 som jag har fått gjort en ditec behandling på. Undrar hur ofta det är ok att tvätta bilen?(handtvätt)

Hade tänkt tvätta den 2ggr per månad det kanske är för mycket och att det sliter på lacken?

Bilen körs en del på grusvägar och får den sortens smuts på sig.....
Användarvisningsbild
av Vojje
#629407
Om du använder borste och skippar högtrycken är det inga problem.
Ju oftare du tvättar desto mindre risk för alla sorters repor.
Själv tvättar jag 3 ggr/år eller mindre.
Användarvisningsbild
av Funk
#629419
Om du använder borste och skippar högtrycken är det inga problem.
:shock:

Jag skulle nog säja tvärtom...
Jag tvättar alltid så gott som varje vecka, med fräsch svamp ,tvåhinksmetod och ordentig avspolning innan så är det ingen större fara.

/Thomas
Användarvisningsbild
av Vojje
#629431
De flesta arbetsmetoder funkar nog bra bara man är lite försiktig, särskilt om bilen är grusig.

Hur gör man med "tvåhinksmetoden"?
#629442
Försöker tvätta minst 1 gång per vecka för hand. Men har jag inte tid så spolar jag iallafall av med högtryck på en "polettvätt". Absolut ingen maskintvätt! Det är döden för alla billacker!
Användarvisningsbild
av thorell
#629545
Tvättar man "rätt" så sliter det inte på lacken.

Jag är måhända lite överpedant, men jag tvättar med högtryck i pollettvätt två gånger i veckan. Minst en gång i månaden tvättar jag med svamp och microfiberduk (är jättebra mot asfaltsstänk).

Efter varje tvätt använder jag Meguiars Quick Detailer för att bättra på lackskyddet.

En gång i kvartalet polerar och vaxar jag bilen.

Det viktigaste enligt mig är att undvika starka kemikalier i så stor utsträckning det går. Avfettning använde jag en enda gång när det var som jävligast i vintras och jag hade bråttom i minusgraderna.

Det är kanske annorlunda med Avfettning när man har lackskydd på bilen. För egen del tycker jag att det äter upp vaxet väldigt snabbt.
av Ackemaan
#632031
Intressant det där med två hinkar.

I övrigt vart jag tippsad av de som gjorde min lackförsegling att använda avfettning. Gjorde inte det initiellt och det känndes även fel.
Så avfettning, spolning nedifrån och upp.

Själv tvättar jag vart annan vecka, skön terapi!

OKQ8 i årsta funkar bra, men där kan det vara mycket kö.
Mekonomen på gärdet är lite dyrare, men du får större utrymme och står lite mer privat.
#632093
Kalla mig konstig men jag tvättar bilen när den är smutsig, inte efter tidsintervall.
Användarvisningsbild
av thorell
#632137
Ackemaaan: som sagt, jag har aldrig lackförseglat mina bilar, så det där med Avfettning gäller vax. En försegling är ju mycket hårdare, så den står nog emot bättre.

StringerBell: "skitig" är ett ytterst subjektivt adverb. Kan inte påstå att jag håller mig till ett schema, utan tvättar när andan faller på. Och det är ofta, alldeles för ofta om du frågar frugan här hemma :)

Mecka ur instrumenteringen och mailade någ[…]

Volvo V50, elfel m.m.

Kan du inte leta upp anslutningar på mä[…]

Hej igen! Har du varit under bilen och inspekterat[…]

Hej, jag använder en autel någon bä[…]