Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#517483
Hejsan!

Jag har tidigare postat ett inlägg angående byte av bromsbelägg och bromsskivor på min Volvo V40.
Nu har jag bestämt mig för att försöka själv.

Vad jag har kunnat läsa mig till så när man skall byta bromsbelägg bak så var det något specialare man skulle göra "trycka och skruva"?
och det skulle finnas något verktyg på biltema som var till god hjälp för de.

Så nu är min fråga vad heter de verktyget eller vad skall jag skriva när jag söker efter de på hemsidan?

Sedan har jag en fråga till angående bakbromsen. Är det något som händer med handbromsen när jag tar bort oket och bromsskivan eller sitter de någon annanstans?

De jag försöker försöker förklara är om det är något jag behöver göra,kunna,tänka på med handromsen när jag byter beläggen och skivorna bak?

Samt om ni har några tips och andra saker man skall tänka på första gången man byter bromsbelägg och skivor.

Hoppas ni fattar vad jag menar.

Mvh Oscar
#517527
Bromsarna är inget märkvärdigt med på våra bilar, rätt enkelt att byta själv.

Den lilla insexskruven som håller bromsskivorna på plats när du tar av däcken brukar vara svår att få loss, du kan d.v.s. behöva borra ut den om den sitter rent för jävligt.

Frambromsarna är hur lätta som helst, där är bara pressa in kolvarna med en skruvtving.

Bakbromsarna kan vara aningen jobbiga om man är ensam, eftersom dom måste skruvas samtidigt som du pressar in dom. Spänn därför upp en skruvtving mellan oket och kolven och skruva sedan med en polygrip på kolven.
Upprepa tills kolven är helt inne i oket.

Något flashigt verktyg behöver du inte! En skruvtving, polygrip och ett par hylsnycklar är det du behöver.

Om du sätter nya skivor kom ihåg att avfetta dom RIKLIGT med T-röd innan du monterar dom. Glöm inte heller att pumpa på bromspedalen ett par gången innan du åker ut på provturen.
#517553
Jag skulle också rekomendera ett "riktigt" bromskolvsverktyg! Nog för att det går med polygrip/rörtång och skruvtving, men det är en aningen omständig arbetsmetod när det finns billiga genvägar på biltema :P Dessutom "skadar" du toppen på kolven när du skruvar med käftarna på polygripen, och har du otur klämmer du sönder damasken i samma veva.

Köp ett sånt verktyg, det besparar dig en hel del tid och onödig arbete. Du har dessutom glädje av det framöver, då våra bilar har en tendens att tugga i sig belägg bak rätt duktigt.
#518065
DarkOzze skrev:Någon som vet skillanden på dessa?

http://biltema.se/sv/Bil---MC/Verktyg-o ... vsverktyg/


http://biltema.se/sv/Bil---MC/Verktyg-o ... sverktyg1/
Verktyg ett pressar du bara ner kolven.
Verktyg två både pressar och skruvar ner kolven.

Verktyg ett är lika bra som en polygrip.
Verktyg två är något som betalar sig själv. Ett måste ha.
:)
EDIT: Stavning och omformulering
Senast redigerad av 1 Tenai, redigerad totalt 0 gånger.
#518086
Någon som vet till 100% att omkretsen på "hylsan" till följande bromskolvsverktyg http://biltema.se/sv/Bil---MC/Verktyg-o ... sverktyg1/ passar till kolven på x40? Vet att det finns massa olika dimensioner, och således också hela verktygssatser med olika dimensioner. Men om detta passar, är det ju optimalt för x40 ägare som bara behöva köpa detta och inte en hel sats för dyrare pengar.
Laddbox

Håller med föregående talare. &Au[…]

XC70 2016

Tack. All info är uppskattad oavsett bra elle[…]

En ständig jakt på kapital verkar vara […]

Volvo 945 STARTAR EJ

Hur nollar jag felkoder utan obd2? Bara att lo[…]