Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av Lexenius
#512707
hej
har problem med min 740
ibland startar den hur lätt som helst, sen ibland när jag ska starta så lyser bara lamporna på instrumet brädan men inget annat händer. Andra symtom när jag kör är att när man slår till helljusen så startar radion om och sen ibland så tänds abs lampan, sen när jag slår av helljuset och kör 5-10 minuter så släcks abs-lampan igen, detta händer inte varje gång jag kör, men nästan. har bytat tändstift och tänd kablar, generator och batteri och kol. om inte bilen startar så går det att starta med start kablar utan problem. Någon som kan hjälpa mig med detta problem.
av tuxedo
#512720
Har du drag med släpvagnskontakt?
I så fall vore det nog läge att kolla in kontakten så det inte ligger en kortslutningshärva i den. Detta sker med oxidation och fukt.
Det kan då bli det mest besynnerliga elproblem.

//tuxedo
#512721
ja det finns ett uttag där man kopplar in sladd från släp. var hittar jag dom sladdarna och hur kollar jag om det är kortslutning där? har du hört om detta problem innan?

mvh Andreas
av tuxedo
#512733
Jag har själv haft detta problem, och det är relativt vanligt.
I mitt fall var hela innanmätet i kontaktens kopplingsplint en enda rost och oxidationsklump.
Bla.a. slog blinkern på och av och gick inte att stänga av ibland mm.

Du får skruva isär kontakten och titta hur det ser ut inne i kopplingsplinten.
Skruva först lös kontakten från plåten den sitter på så den hänger lös i kabeln, då blir det lättare att ta isär den.

Jag fick byta ut hela kontakten och skarva in nya kablar.
Fyllde sen hela innanmätet i kopplingsplinten med vaselin för att skydda mod nya angrepp.

Man får anteckna hur kablarna är kopplade innan dom klipps, och batteriet måste naturligtvis kopplas ur för att undvika kortslutning.

Naturligtvis kan det vara nåt annat fel än detta, men jag menar att har man en släpvagnskontakt i en relativt gammal bil och får underliga elproblem så är det ganska meningslöst att börja felsöka på andra ställen innan man kontrollerat släpvagnskontakten. 8)

En sak kan du dock kolla först och det är att jordflätan som förbinder motorn med torpedväggen är hel och har bra kontakt.

//tuxedo
av tuxedo
#512788
Hej igen.

Tänkte på ditt problem i morse.
Eftersom det inte händer något när du vrider på startnyckeln ibland så kanske du ska prova att byta kontaktplattan till tändnningslåset innan du börjar med släpvagnskontakten.
Vid närmare eftertanke är detta nog ett mera troligt fel med ledning av felsymtomen du beskriver.och som också inte är helt ovanligt.

Du behöver alltså inte byta hela tändningslåset utan bara kontaktplattan som sitter med två skruv under tändningslåset.
När du lossat skruvarna är det bara att dra ut plattan som sitter med kontaktstift i låset.
Och samma här, märk upp kablarna ordentligt så dom kommer rätt i nya plattan.
Och glöm inte att koppla ur batteriet.
Om du tar bort ljudvallen under rattstången kommer du åt ganska bra.
Denna kontaktplatta finns som reservdel på Volvo.

Ursäkta att jag inte tänkte på det först, var nog för trött i går kväll. :oops:
Men jordflätan ska du kolla.
Och jag förutsätter ju att du kollat kabelanslutningarna på startmotorn.

//tuxedo
Värde på på min V60

Tack. Då satsar jag på att sälja.

Med det jag skriver ’’felaktig tvä[…]

Bensinpriser v2

40-50 kr Då kommer vi nog få se stora […]

Det går helt fint att koppla bort batteriet […]