NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#498450
http://www.teknikensvarld.se/nyheter/11 ... /index.xml

Trevligt initiativ av Teknikens Värld.
Att Volvo säger nej till C30 Polestar (PCP hette den väl innan?) är synd. Denna bilen verkar vara nåt helt makalös om man läser alla testkörningar på nätet.
Skriv på Teknikens världs namninsamling som dom ska skicka in till Volvo sen. Man skriver under om man vill att bilen ska byggas men det vill väl vi alla? :-D
#498566
blåbärsmannen skrev:top gear kör den också i senaste avsnittet. clarkson giller den. säger väl allt
Jo, såg det avsnittet. Teknikens Värld har det på sin sajt och det är nog därför som dom börjat med namninsamlingen. Dom har visserligen själva hyllat C30 Polestar. Tror det var i somras eller höstas dom körde den. Finns på film det också.
#498876
En tråd finns redan i forumet för länkar, men eftersom du har lite mer att tillägga än jag som bara kopierade in en länk kan den få ligga kvar här. Det är ju för en god sak :)
#500002
Undra vad Polestar säger om man dyker upp med sin egen C30 och ber dom modifiera den
exakt till deras exemplar :D

Hur fet plånbok skulle man behöva :???:

Connected Safety använder bilens inbyggda SI[…]

Hej sitter och funderar på att skaffa en xc4[…]

Motorn tappar kraft och dör.

Ingen framgång med blinkdosan, men ja testad[…]

B230E K-Jetronic 740 till 240

Står det 10° så ska det ställ[…]